Šíření koronaviru lze zastavit v laboratoři genovými nůžkami Crispr
KORONAVIRUS
Pomocí metody založené na genových nůžkách Crispr se australským vědcům podařilo zastavit množení koronaviru Sars-CoV-2 v infikované buňce. Vyplývá to ze studie zveřejněné v úterý v časopise Nature Communications, píše deník Die Welt.
Z dlouhodobého hlediska by podle týmu profesorky Sharon Lewinové z australského Institutu pro infekci a imunitu Petera Dohertyho na Universitě v Melbourne bylo možné dosáhnout lepší léčby pacientů s Covidem 19.
Vědci použili formu genových nůžek Crispr, pomocí kterých lze části genetického materiálu vystřihnout a nahradit. Pro své experimenty v laboratorních podmínkách použili enzym Crispr/Cas13b. Ten váže určité RNA sekvence koronaviru a vypíná tu část, kterou virus potřebuje ke své replikaci v infikované buňce. "Jakmile je virus rozpoznán, aktivuje se enzym Crispr, který virus rozřízne," vysvětlila Lewinová. Podle ní metoda funguje jak pro části viru „které jsou velmi stabilní a nemění se“, tak pro ty „které jsou vysoce proměnlivé“. Tato technika se také ukázala účinná u virových mutací jako alfa, neboli britská mutace.
Doposud však byla metoda testována pouze v laboratorních podmínkách. Tým nyní doufá, že je bude moci vyzkoušet na zvířatech.
Lewinová ale upozornila v rozhovoru pro agenturu AFP, že použití techniky Crispr bude v medicíně pravděpodobně dostupné v horizontů let, nikoliv měsíců.
Editace genu Crispr je technika genetického inženýrství v molekulární biologii, kterou lze modifikovat genomy živých organismů. Loni obdržely Emmanuelle Charpentierová a Jennifer A. Doudnaová Nobelovu cenu za podíl na vývoji těchto genetických nůžek Crispr.