Převratná změna: vědci chtějí nově definovat kilogram

Skončí váleček?

Převratná změna: vědci chtějí nově definovat kilogramNOVÉ
Kilogram Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Panorama
Echo24
Sdílet:

To, jak lidstvo chápe kilogram, se v listopadu patrně změní. Zástupci 57 zemí budou na vědecké konferenci ve francouzském Versailles hlasovat o tom, aby se základní jednotka hmotnosti propříště nedefinovala na základě reálného předmětu, ale neměnných fyzikálních konstant. Doposud se totiž kilogram odvozoval od více než sto let starého kovového válečku. Očekává se, že hlasující zamýšlenou změnu odsouhlasí, píše americký populárně vědecký časopis Scientific American.

Předmět, který definuje, co je kilogram, je 139 let starý váleček z platiny a iridia uložený v zajištěném trezoru poblíž Paříže. Vědci s ním kvůli jeho důležitosti takřka nikdy nepracují, běžně používají kopie. Nicméně naposledy, když zkoumali „skutečný kilogram“, došli ke zjištění, že je nepatrně těžší než denně používané kopie, z nichž se při každém položení na váhu a manipulaci s nimi „odloupne“ pár atomů kovu.

Právě to je jeden z nejdůležitějších důvodů, proč chce vědecká obec změnit definici kilogramu. „Toto zmenšování je něco, co se děje, když potřebujete uchovat předmět jako standard,“ okomentoval případ Peter Mohr, fyzik z amerického Národního institutu standardů a technologie (NIST). „Fyzikální konstanty se v průběhu času nezmění nikdy,“ dodal.

Redefinice kilogramu bude součástí plánované rozsáhlejší úpravy soustavy jednotek SI tak, aby se plně odvozovala od neměnných konstant. Společně s jednotkou hmotnosti by se měla změnit definice ampéru, kelvinu a jednotky látkového množství, molu. Vědci je budou nově odsuzovat od Planckovy konstanty, respektive elementárního náboje, Boltzmannovy konstanty a Avogadrovy konstanty.

V případě, že změna projde hlasováním, dosavadní modely kilogramu neskončí v muzeu. Vědci plánují zkoumat, jak se v průběhu času opotřebovávají. „Jsou tak velkou součástí historie měření,“ myslí si Stephan Schlamminger z NIST. „Bylo by nezodpovědné je dále neměřit.“

Čtěte také: OBRAZEM: Unikátní objev. Vědci našli nejstarší nedotčený vrak antické lodi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články