2 Výbuch chemičky

ON LINE: Při výbuchu v kralupské chemičce zemřelo šest lidí, další dva byli zraněni

, SLEDUJEME ON LINE

Témata: ,

Jedna z největších tragédií v průmyslových provozech v Česku za posledních 50 let se ve čtvrtek odehrála v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Při výbuchu v areálu chemičky zemřelo šest lidí, dva lidé byli středně těžce zraněni a jsou ve dvou pražských nemocnicích. Výše škody ani příčina výbuchu zatím nejsou známy, vyšetřování potrvá týdny.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

17:39 Nebezpečné látky neunikly, uvedl Unipetrol

Mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl řekl, že okamžitě po výbuchu zafungovaly ochranné systémy. Nedošlo tak k žádnému úniku nebezpečných látek a okolní obce nebyly ohroženy. Uvedl to po jednání krizového štábu společnosti v ČT. Společnost nyní čeká na výsledky vyšetřování policie.

15:45 Oběti nejsou zaměstnanci Unipetrolu

Oběti dnešního výbuchu v kralupské chemičce nejsou zaměstnanci Unipetrolu, ale dodavatelské firmy.

14:00 Rafinérie byla před výbuchem v režimu útlumu

Kralupská rafinérie byla před dnešním tragickým výbuchem v režimu útlumu před plánovanou odstávkou, která měla začít příští týden.

13:45 Soustrast vyjádřil i slovenský prezident Andrej Kiska

Slovenský prezident Andrej Kiska zaslal českému prezidentovi Miloši Zemanovi telegram, v němž vyjádřil svou soustrast s rodinami obětí.

13:30 Oba pacienti zranění při výbuchu jsou mimo ohrožení života

Oba pacienti zranění při dnešním výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou jsou mimo ohrožení života. Vyplývá to z vyjádření mluvčích motolské a vinohradské nemocnice. Oba mají středně těžká zranění.

12:50 Jeden ze zraněných je ve stabilizovaném stavu

Podle šéfa traumacentra vinohradské nemocnice je popálený pacient ve stabilizovaném stavu. Jeho poranění je méně vážné.

12:45 K tragédii se vyjadřuje politická scéna

„Pan prezident se zármutkem přijal zprávu o tragédii v Kralupech nad Vltavou. Blízkým obětí výbuchu vyslovuje upřímnou soustrast,“ napsal na Twitter prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Soustrast vyjádřil i premiér Andrej Babiš: „Na jednání s generálním tajemníkem NATO v Bruselu právě čtu tragickou zprávu o šesti mrtvých v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Chci vyjádřit hlubokou soustrast pozůstalým.“

12:25 Zemřelí byli podle starosty cizí státní příslušníci

„Bylo mi sděleno, že lidé, kteří zemřeli byli cizí státní příslušníci,“ říká starosta Kralup Petr Holeček pro irozhlas.

12:20 Výbuchu v chemičce předcházelo čištění nádoby na pohonné hmoty

Výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku předcházelo čištění prázdné nádoby na pohonné hmoty, řekl ČTK starosta Kralup Petr Holeček.

11:55 Zranění byli převezeni do motolské a vinohradské nemocnice

Mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová pro irozhlas uvedla, že jeden zraněný má popáleniny druhého stupně na deseti procentech povrchu těla a druhý má devastující poranění obličeje. Zranění byli přepraveni do vinohradské a motolské nemocnice.

11:45 Výbuch se obešel bez úniku nebezpečných látek do ovzduší

Policie ubezpečila obyvatele Kralup a okolí, že do ovzduší neunikly žádné nebezpečné látky.

11:40 Výbuch byl bez požáru

Podle irozhlasu v chemičce nehořelo, šlo jen o výbuch. Na místě rovněž není žádný kouř.

11:30 Záchranáři potvrdili šest obětí výbuchu

Při výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes dopoledne zemřelo šest lidí a další byli těžce zraněni, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

11:25 Mluvčí Unipetrolu potvrdil, že k výbuchu došlo v jejich areálu

„V tuto chvíli mohu potvrdit, že došlo v areálu naší společnosti k mimořádné události. Bližší informace v tuto chvíli ale nemám, vše zjišťujeme a budeme informovat,“ řekl pro irozhlas Pavel Kaidl mluvčí společnosti Unipetrol.

11:20 Záchranáři ukončili vyprošťování osob

Podle mluvčího hasičů Středočeského kraje Petra Svobody byli dva lidé převezeni do nemocnice, z toho jeden letecky.

11:15 Starosta Kralup říká, že explodovala nádrž

Podle starosty Kralup Petra Holečka nehrozí další nebezpečí. Lokalita je podle něj daleko od města a obyvatelé proto nemusí mít obavy.

11:10 Vinohradská nemocnice zahájila traumaplán

Vinohradská nemocnice v Praze podle irozlhasu aktivovala takzvaný traumaplán. Počítá s příjmem většího počtu pacientů.

11:00 Složky IZS zasahují v Kralupech nad Vltavou v chemičce Synthos Kralupy

Aktuálně všechny složky IZS zasahují v Kralupech nad Vltavou, kde došlo k výbuchu v areálu chemičky. Pro příjezd složek IZS je využívána zejména komunikace od Veltrus. V místě je omezen provoz.

10:50 Při výbuchu v kralupské chemičce zemřelo nejméně šest lidí

Při výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku dnes dopoledne zemřelo šest lidí a další byli těžce zraněni

Kolem 10:00 explodovala tankovací nádrž v distribučním terminálu, výbuch nedoprovázel požár. Do vzduchu ani do vody neunikly nebezpečné látky. Podle zástupců města předcházelo explozi čištění prázdné nádoby na pohonné hmoty, při kterém mohl být porušen technologický postup, firma Unipetrol, která kralupskou rafinerii vlastní, to ale nepotvrdila. Další nebezpečí podle ní nehrozí.

Oběťmi nejsou zaměstnanci Unipetrolu, ale dodavatelské firmy. „Při výbuchu bohužel došlo k úmrtí pracovníků dodavatelských firem, chceme proto vyjádřit hlubokou soustrast pozůstalým,“ uvedl generální ředitel Unipetrolu Krzysztof Zdziarski. Mimořádná událost podle firmy nemá souvislost s plánovanou odstávkou rafinerie – největší v její historii – která měla začít v úterý. Dočasně ale zastavila distribuci pohonných hmot přes silniční terminál v Kralupech nad Vltavou.

Na místo bylo vysláno pět jednotek záchranářů a vrtulníky z Prahy a Liberce. Na zásahu se podílely i dvě profesionální, jedna dobrovolná a dvě podnikové jednotky hasičů.

Zranění byli převezeni do nemocnic v Motole a v Praze na Vinohradech. Jeden má popáleniny druhého stupně na deseti procentech těla, druhý devastující poranění obličeje. Oba jsou mimo ohrožení života, do dnešního odpoledne se jejich stav nezměnil. Vinohradská nemocnice po explozi aktivovala takzvaný traumaplán, který počítá s příjmem většího počtu pacientů. Ještě před polednem jej odvolala.

 

Podle mluvčího Unipetrolu Pavla Kaidla zasedá krizový štáb. Svolání městského ani krajského štábu nebylo nutné. Zástupkyně mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová řekla, že neunikly nebezpečné látky do vzduchu ani do vody.

Soustrast rodinám obětí vyjádřila řada politiků včetně prezidenta Miloše Zemana, soustrastný telegram zaslal Zemanův slovenský protějšek Andrej Kiska. Ministr průmyslu Tomáš Hüner (za ANO) uvedl, že jde o největší tragédii za poslední desítky let. Ubezpečil, že ČR nehrozí výpadek v zásobování trhu palivy. Za velké neštěstí označil z Bruselu událost premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). „Ta chemie občas je taková, ale tam asi selhal lidský faktor,“ míní. Ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že bude požadovat precizní kontroly, aby se podobným událostem předcházelo.

Neštěstí je jedním z nejtragičtějších výbuchů v průmyslových objektech v České republice od 60. let a druhou nejtragičtější explozí v Česku za posledních 30 let. V roce 1967 zemřelo sedm lidí při výbuchu v Blanických strojírnách ve Vlašimi, v roce 1974 zahynulo při požáru po výbuchu v Chemických závodech v Záluží u Mostu 15 lidí, další dva zemřeli v nemocnici. Výbuch v teplárně v Brně – Špitálce o rok později zahubil čtyři lidi, dalších 24 bylo zraněno, 14 z nich zraněním později podlehlo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Unipetrolu u Litvínova hořelo, požár byl doprovázen výbuchem a otřesy

,