Rozchod s Obamovou politikou. USA zřejmě dodají Ukrajině zbraně

válka na ukrajině

Rozchod s Obamovou politikou. USA zřejmě dodají Ukrajině zbraněNOVÉ
Americký prezident Donald Trump Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Spojené státy posílí obranný potenciál Ukrajiny, která bojuje proti ruským separatistům ve východní části země. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí a současně zdůraznilo, že pomoc USA je zcela obranného charakteru. Ukrajina zřejmě obdrží protitankové střely. Jedná se o velký rozchod s politikou předchozího prezidenta Baracka Obamy, který vývoz zbraní na Ukrajinu zakázal.

„Ukrajina je suverénní zemí a má právo bránit se,“ uvádí se prohlášení ministerstva. Televizní stanice ABC News s odvoláním na zdroje z ministerstva zahraničí v pátek uvedla, že prezident Donald Trump zřejmě schválí prodej protitankových střel Ukrajině. Jakýkoli prodej musí schválit Kongres.

Jeden ze zdrojů ABC upřesnil, že konkrétně jde o prodej 210 protitankových střel a 35 odpalovacích zařízení v hodnotě 47 milionů dolarů (přes miliardu korun). Oficiálně tato informace ale potvrzena nebyla.

List The Washington Post už ve čtvrtek napsal, že administrativa Donalda Trumpa schválila dodávku Ukrajině velkorážných odstřelovačských pušek M107A1 za 41,5 milionu dolarů.

Deník předtím ve středu s odvoláním na vládní činitele napsal, že americká vláda poprvé schválila prodej bojových zbraní na Ukrajinu navzdory faktickému zákazu, který vyhlásila ještě vláda prezidenta Baracka Obamy. Mluvčí ministerstva zahraničí listu rozhodnutí potvrdil a řekl, že vývozní povolení jsou vydávána „případ od případu“. Kreml rozhodnutí kritizoval a upozornil, že dodání bojových zbraní Kyjevu může rozpoutat v Donbasu další krveprolití.

„Pravděpodobně to opět zahřeje už i tak horké hlavy nacionalistů, kterým jde jen o to vrátit se k silovému, a naprosto bezvýchodnému, řešení v Donbasu a znovu rozpoutat krveprolití,“ řekl v této souvislosti podle ruského listu Vedomosti mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Náměstek ministra zahraničí Grigorij Karasin v sobotním prohlášení zdůraznil, že uvedené rozhodnutí Washingtonu v podstatě podkopává realizaci minských mírových dohod z roku 2015. „Ve skutečnosti (toto rozhodnutí) podporuje válečný tábor v Kyjevě, to znamená ty politické síly, které sázejí na silové řešení problému Donbasu,“ uvedl podle agentury TASS Karasin.

Situaci by mohlo zhoršit rozhodnutí Ruska odvolat své zástupce ze Společného kontrolního a koordinačního střediska (JCCC), ve kterém jsou zastoupeny Moskva a Kyjev. Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí ukrajinskou stranu obvinilo, že jeho lidem brání v jejich činnosti a v přístupu k bojové linii.

Čtěte také: Ukrajinská tajná služba zatkla ruského špiona ve vládních kruzích

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet: