Každý Němec si bude moci jednou ročně změnit pohlaví. Operaci genitálií nepotřebuje
ZMĚNA POHLAVÍ
Dnes je tedy dobrý den pro svobodu a pro rozmanitost v naší zemi, oznámili počátkem července společně spolková ministryně pro rodinu Lisa Pausová (Zelení) a ministr spravedlnosti Marco Buschmann (FDP), když představili základní kameny zákona o sebeurčení. Ten má jít v těchto dnech, ještě do prázdnin poslanců Bundestagu, do legislativního procesu. Každý Němec si tak bude moci změnit jednou za rok své pohlaví, stačí, když se zastaví na matričním úřadu. Už o tom nebude rozhodovat soud, ani si nemusí přeoperovávat pohlavní orgány.
Zákon má nahradit právní normu z roku 1980, která je podle spolkového ministerstva sparvedlnosti „v podstatě protiústavní“. „A pro postižené ponižující. Konečně ho zrušíme a nahradíme moderním sebeurčovacím zákonem. Dnes je tedy dobrý den pro svobodu a pro rozmanitost v naší zemi. Zákon o sebeurčení zlepší život transgender lidí a uzná genderovou diverzitu. V mnoha oblastech je společnost dále než legislativa. Jako vláda jsme se rozhodli vytvořit právní rámec pro otevřenou, různorodou a moderní společnost,“ prohlásila ministryně pro rodinu Lisa Pausová.
Také podle ministra spravedlnosti Marko Buschmanna je zákon součástí rozmanitosti života. Ten současný se k dotčeným osobám chová jako k nemocným. Není pro to žádné opodstatnění, prohlašují ministři.
Zákon o sebeurčení má poprvé poskytnout jednotnou úpravu pro transgender, intersexuální a nebinární osoby, aby si mohly změnit svá pohlaví a křestní jména podle libosti. Němci si napříště budou moci podle návrhu zákona změnit pohlaví a křestní jméno pouhou návštěvou matričního úřadu. Předkládání lékařského posudku nebo získávání znaleckých posudků v soudním řízení by již podle zákona o sebeurčení nemělo být vyžadováno. S jistým omezením však zákon počítá, aby nebyly matriky příliš zahlceny, Němci budou moci měnit svá pohlaví pouze jednou za rok. Zákon o sebeurčení se týká výhradně změny pohlaví a křestních jmen. Pokud člověk požadujue i změnu pohlavních orgánů, rozhodne se o tom na základě odborného lékařského posudku, jako tomu bylo doposud.
U nezletilých do 14 let nebo je-li nezletilý nezpůsobilý k právním úkonům, budou podávat prohlášení o změně matričnímu úřadu zákonní zástupci. Nezletilí od 14 let budou moci podávat prohlášení sami a to se souhlasem zákonných zástupců. Pokud ale rodiče nebo jiní zákonní zástupci nebudou souhlasit, bude do věci zasahovat soud.
Návrh zákona také stanovuje, že procedura bude utajovaná, zvěřejnění bude sankcionováno pokutou.
Názor německé veřejnosti na připravovaný zákon je rozpolcený. Mírná většina, 46 procent schvaluje vládní plány, 41 procent dotázaných zákon odmítá, tvrdí reprezentativní průzkum institutu Yougov.
Rezolutně proti zákonu jsou některé feministické organizace a z politických stran pouze opoziční AfD. Podle jednoho z představitelů strany Stephana Brandnera zákon "nemá nic společného se svobodou, ale je to výraz nehorázného popření reality. V biologii nelze zákony jednoduše ignorovat...“
Některé politické strany mají spíše dílčí námitky. CDU například odmítá zrušení odborných posudků. A to zvláště u dětí a mladistvých. Například v zemi Sasko-Anhaltsku stojí v tamní vládní koalici za zákonem jako jediná bez výhrad jen SPD. Tamní CDU varuje, že reforma by mohla vést ke "svévoli". A FDP chce provést úpravy, aby se zajistilo, že se nikdo nebude moci skrývat před úřady nebo věřiteli, když si změní své křestní jméno.