Internet jako spása pro Afriku? Má pozitivní vliv na vzdělání i morálku, tvrdí nový výzkum
Moderní technologie
Připojení Afriky k internetu mělo během posledních let pozitivní vliv na vzdělání, ekonomiku, politiku ale i osobní vztahy. Vyplývá to z údajů analýzy americké neziskové organizace Pew Research Center, která se dotazovala téměř sedmi tisíc respondentů z území subsaharské Afriky.
Výzkumu americké organizace sídlící ve Washingtonu Pew Research Center se zúčastnilo 6 795 respondentů. Údaje byly zaznamenávány od 21. února 2017 do 28. dubna 2018. Dotazovaní byli ze šesti zemí subsaharské Afriky – Ghany, Keni, Nigérie, Senegalu, Tanzánie a Jihoafrické republiky.
Jedním z pozitivně ovlivněných oblastí má být vzdělání. Například 81 procent dotazovaných z Jihoafrické republiky odpovědělo, že má internet na vzdělání pozitivní účinky. V roce 2014 tak odpovědělo 68 procent.
Internet s sebou ale také nese hrozby falešných zpráv, manipulace a podvodů. Více dotazovaných se ale domnívá, že má internet na morálku pozitivní dopad. V Nigérii tak odpovědělo 57 procent respondentů. Na základě medianu odpovědí všech šesti dotazovaných zemí tak odpovědělo 45 procent, podle 39 procent internet pozitivní dopad na morálku obyvatel nemá.
Podle výsledků lidé stejně tak vnímají pozitivně internet a politiku. V průměru má takový názor 52 procent dotazovaných, podle 27 procent má negativní vliv a podle 11 procent nemá žádný vliv.
Na území subsaharské Afriky současně roste uživatelů internetu. Zatímco například v Ghaně bylo v roce 2013 užívalo internet 26 procent lidí, o čtyři roky později už šlo o 39 procent lidí. Stejně tak čím dál tím víc lidí vlastní chytrý telefon, od roku 2014 vzrostl počet na 33 procent.