Zlomila moc odborů a vrátila zemi prestiž. „Železná lady“ vyhrála volby třikrát

Zlomila moc odborů a vrátila zemi prestiž. „Železná lady“ vyhrála volby třikrátNOVÉ
Margaret Thatcherová se před 40 lety stala první britskou premiérkou Foto:

Foto: Wikimedia commons, Margaret Thatcher Foundation

Svět

Neústupná politička

Echo24

Margaret Thatcherová, která se před 40 lety, 4. května 1979, stala první ženou v čele britské vlády, zastávala tvrdou a neústupnou reformní politiku. Jako premiérka dokázala tato „železná lady“ zlomit moc odborů, které ochromovaly Británii. Zemi také pomohla vrátit prestiž velmoci. S konzervativci Thatcherová třikrát vyhrála volby, což se nikomu před ní nepovedlo. Řadu kroků jí ale zejména levice dodnes zazlívá. Ve funkci byla do roku 1990.

Jasné vize Thatcherové o řešení aktuálních těžkostí domácí politiky jí v roce 1975 zajistily vůdcovství toryů. Tuto stranu na jaře 1979 dovedla až k vítězným volbám. Druhý mandát získala díky vyhrané válce o Falklandy, třetí jí pak zajistil ekonomický rozmach země. V té době Thatcherová též výrazně přispěla k pádu železné opony. V listopadu 1990 podala demisi a ve funkci ji nahradil John Major.

Narodila se jako Margaret Hilda Robertsová 13. října 1925 v Granthamu v hrabství Lincolnshire. Studovala chemii na Oxfordské univerzitě a následně i práva. Již na škole vstoupila do místního konzervativního sdružení, kde se seznámila s budoucím manželem Denisem. Když se v červnu 1970 dostali k moci konzervativci, nabídl jí nový premiér Edward Heath křeslo ministryně školství.

Baronka Thatcherová, ikona evropských konzervativců, zemřela 8. dubna 2013 ve věku 87 let.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřel Peter Mayhew, proslavil ho Chewbacca ve Star Wars

Největší Slovák? Zakladatel Československa – M. R. Štefánik