Budou krádeže do deseti tisíc korun jen přestupkem? Kněžínek chystá zvýšení hranice trestného činu

trestný čin a přestupek

Budou krádeže do deseti tisíc korun jen přestupkem? Kněžínek chystá zvýšení hranice trestného činuNOVÉ
ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Krádeže do deseti tisíc korun by již v budoucnu nemusely být trestným činem. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) navrhuje, aby se hranice trestného činu zvýšila z pěti na deset tisíc. Částka by tak podle něj měla reagovat na růst minimální mzdy a na inflaci. Kněžínek argumentuje rovněž snížením zatížení věznic. Novela by však vedla k většímu počtu přestupkových řízení, které mohou mít obecní úřady problém zvládat. „Nesmí dojít k tomu, aby drobná majetková trestná činnost nebyla v budoucnu trestána,“ varuje exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Kněžínek se chystá debatu o navýšení hranice škody trestného činu otevřít začátkem příštího roku. Novela by pak mohla začít platit od roku 2020. „Když si vezmu poměr mezi minimální mzdou a 5000 korunami tehdy a dnes, tak se mi jeví optimální hranici trestného činu vynásobit dvěma,“ vysvětloval Kněžínek své důvody pro Českou televizi. 

Státní zástupci chystanou novelu přijímají jako logický krok: „O tomto tématu zástupci Unie státních zástupců hovořili při nedávném setkání s ministrem spravedlnosti. Se zvýšením hranice škody v trestním zákoníku souhlasíme. Vzhledem k vývoji ekonomiky a mezd je to docela logický krok,“ řekl pro deník Echo24 Ondřej Šťastný, mluvčí Unie státních zástupců.

Novelu podporuje rovněž Česká advokátní komora (ČAK): „Je zřejmé, že fixně stanovené částky budou časem podléhat inflaci a rostoucímu blahobytu společnosti. V tomto směru se proto můžeme domnívat, že částka 5 000 Kč již nereprezentuje stejnou míru nebezpečnosti jako v roce 2009, kdy trestní zákoník nabyl účinnosti a její zvýšení není potřeba považovat za zbytečný zásah do norem trestního práva, uvedla mluvčí Iva Chaloupková pro Echo24.

 

Novela ano, ale musí být dobře připravena

S podstatou novely souhlasí i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který byl sám v minulosti dvakrát ministrem spravedlnosti. „S tím návrhem v zásadě souhlasím, protože od roku 2002, kdy byly stanoveny tyto hranice škod pro trestní právo, došlo ke změnám cenových poměrů v zemi a k inflaci. Tím pádem je po určitě době potřeba změnit výše hranic těch škod, které obsahuje trestní právo. Zároveň je ale třeba, aby se ministerstvo zabývalo otázkou těch drobných krádeží, které jsou nyní trestným činem, tedy pokud činní škoda pět až deset tisíc korun. Ty by po schválení novely spadly do přestupkového řízení,“ řekl Pospíšil pro Echo24.

Podle Pospíšila je však nutné, aby ministerstvo včas novelu konzultovalo s obcemi: „Je třeba zajistit, aby tyto protiprávní činy byly i do budoucna řádně trestány, byť tedy ve formě přestupku, kdy o nich budou rozhodovat obecní úřady. Ministerstvo se opravdu musí zabývat tím, o jaký počet trestních činů se jedná a musí zároveň zajistit komunikaci s obecními úřady, které by to do budoucna postihovaly. Zda jsou na to připraveny, nebo zda mají dostatek kvalifikovaných úředníků, tak aby nedošlo k tomu, že drobná majetková trestná činnost nebude v budoucnu trestána.“   

„Ministerstvo nemůže skončit jenom tím, že udělá novelu, ale nebude už řešit, jak jsou obce připravené na větší počet majetkových přestupků. Negativním důsledkem této novely, pokud si to ministerstvo nepohlídá, může být, že by drobná majetková trestná činnost mohla být obtížně postihnutelná. Úřady na to nemusí být připravené, uplynou promlčecí lhůty a tak dále,“ dodal pro Echo24 bývalý ministr spravedlnosti.

Podle Kněžínka však nebudou mít obce s nárůstem přestupkové agendy větší problém. „Většina obcí už má dnes uzavřenou veřejnoprávní smlouvu s obcí s rozšířenou působností a sama agendu přestupků nevykonává. Zásadní negativní dopady bych tedy od případné změny neočekával. Nárůst přestupkové agendy by však nespíš musel být kompenzován zvýšením příspěvku obcím na výkon přenesené působnosti,“ řekl Kněžínek, jehož vyjádření zaslal serveru Echo24 mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. 

Kněžínkovi kroky přijdou logické i Pospíšilově nástupci na postu ministra spravedlnosti Pavlovi Blažkovi (ODS). „Jsem stejného názoru jako pan Kněžínek. Úprav v oblasti trestního práva si běh času vyžaduje podle mě více,“ řekl Blažek pro Echo24.

Podporu však bude muset Kněžínek najít i u koaličního partnera ČSSD. Právní expert strany Jan Chvojka je k návrhu zdrženlivý. „Pro spoustu lidí je pět tisíc stále docela dost peněz a představa, že pachatel takového činu nebude trestně odpovědný, pro mě není přijatelná. Pokud by se tak stalo, mnoho lidí by ztratilo pocit spravedlnosti a víru v právní stát. Diskusi se ale nebráním.“ komentoval pro Echo24 návrh právní expert ČSSD Jan Chvojka.

„Hranice pro krádež je problematická už teď, kdy ji pachatelé zneužívají k tomu, aby kradli „těsně pod,“ a tím se vyhýbali trestnímu postihu. Zvýšení na deset tisíc jim jen zvýší limit, kdy mohou krást a riskovat jen přestupkovou komisi,“ dodal Chvojka. 

Nárůst zločinnosti, nebo prázdnější věznice?

Novela by se pravděpodobně negativně dotkla i provozovatelů malých obchodů, kteří mají obavu z nárůstu počtu krádeží. „Jsou lidé, kteří se živí krádežemi. Takové zvýšení dolní hranice z hlediska trestní odpovědnosti by velmi nelibě nesli majitelé obchodů,“ řekl pro ČT předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. 

Ministr spravedlnosti však tento argument považuje za nesmysl. „Nečekal bych masivní nárůst. Kdo krade už dnes, bude krást i po novele. Navíc pokud to dělá soustavně, tak jde o trestný čin bez ohledu na konkrétní škodu. A kdo nekrade, toho si myslím, že zvýšení hranice nesvede,“ řekl Kněžínek pro ČT.

Kněžínek zároveň doufá, že vedlejším efektem navýšení hranice trestného činu by mohly být prázdnější věznice: „Věznice nejsou ideální zařízení pro někoho, kdo je prvotrestaný. Je vysoká recidiva a klienti, se kterými bude prvotrestaný na cele, ho ovlivní spíš negativně. Kdo nemusí jít do vězení, ten by tam jít neměl.“

Čtěte také: Pomluva zřejmě zůstane trestným činem. „Společnost není připravená“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články