Babiš vyškolil koaličního partnera. ANO odmítlo s ČSSD jednat o zdanění bank

Babiš vyškolil koaličního partnera. ANO odmítlo s ČSSD jednat o zdanění bankNOVÉ
Jan Hamáček a Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorský

Domov

koaliční rada

Vojtěch Šeliga

Chvíli poté, co se koaliční partneři dohodli na pravidelných schůzkách ohledně zásadních témat, je všechno jinak. Sociální demokraté chtěli navrhnout zdanění bankovních aktiv. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale rozhodl, že daňové otázky koalice probírat nebude a pondělní koaliční radu zrušil. „Nemůžeme řešit rozpočet salámovou metodou,“ řekl. Na pravidelných koaličních jednáních se zástupci ANO a ČSSD přitom dohodli počátkem dubna. Strany se začaly scházet kvůli rozporům ohledně rodičovského příspěvku.

Před jednáním vlády ministryně práce Jan Maláčová (ČSSD) novinářům řekla, že ČSSD by chtěla s představiteli ANO mluvit o zavedení bankovní daně. Sociální demokraté už dříve představili plán, podle kterého by banky odváděly daň 25 procent místo nynějších 19 procent.

Koaliční špičky ANO a ČSSD se ale na plánované pondělní schůzce nesešly. Babiš uvedl, že daňové otázky koalice probírat nebude. „My jsme jasně řekli, že jednáme o rozpočtu,“ řekl. Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček má podle něho debatovat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) stejně jako další členové vlády. „Nemůžeme řešit rozpočet salámovou metodou, jasně jsme řekli, že ho musíme  kompletně projednat celý, nejen výnosy a příjmy, ale i náklady,“ dodal premiér.

Program plánované koaliční rady se podle něj přes den měnil, řešily jej sekretariáty. Bod ohledně daní v programu podle premiéra nebyl. Babiš také řekl, že se na odkladu koaliční rady domluvil s Hamáčkem. Kdy se sejde, neupřesnil. Počátkem dubna se zástupci ANO a ČSSD domluvili na pravidelných schůzkách jednou za dva týdny.

Sociální demokraté nijak zásadně neprotestovali. „Znamená to pouze potvrzení současného stavu – o rozpočtu jednáme vyjednáváme s paní ministryní financí, a pokud se dohodneme, předložíme finální návrh na vládu nebo na koaliční radu,“ uvedl pro Echo24 předseda ČSSD Jan Hamáček. Hamáček podotkl, že se sejde se Schillerovou tento týden a dodá jí návrhy sociální demokracie. „Jedním z nich jsou odvody z bankovních aktiv, které jsou postaveny progresivně. Více by to zatížilo větší banky, méně menší banky,“ uvedl předseda ČSSD.

Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová uvedla, že koalice se nesešla kvůli časovému skluzu jednání kabinetu. „Vláda měla trvat hodinu a trvala 3,5 hodiny,“ řekla.

Na pravidelných koaličních jednáních jednou za dva týdny se zástupci ANO a ČSSD dohodli počátkem dubna. Oba subjekty přitom deklarovaly, že se chtějí soustředit především na státní rozpočet, podrobnosti včetně například zvýšení rodičovského příspěvku chtějí oznámit teprve poté, co dokončí celkovou dohodu.

Dlouhodobý program ČSSD

Bankovní daň navrhoval v minulosti tehdejší premiér Bohuslav Sobotka. Socialisté prosazovali, aby nejvyšší sazba 0,3 procenta platila pro banky s aktivy nad 300 miliard korun a nejnižší 0,05 procenta pro banky s aktivy do 50 miliard korun. Už tehdy ekonomové varovali, že se zavedení takového progesivního zdanění může státu vymstít. „Přestaňme se chovat jako hlupáci, banky zdaňují v Německu, na Slovensku, ve Francii. Nedělejme tady bankám daňový ráj,“ řekl v roce 2017 Bohuslav Sobotka.

Nápad vyššího zdanění obsahoval program, se kterým šli sociální demokraté do voleb před dvěma lety. „Banky působící v Česku dnes neúměrně těží ze svého postavení na českém trhu a vykazují vysoké zisky. Jen svým mateřským firmám v zahraničí odvádějí přes 50 miliard korun ročně. Zavedeme proto progresivní daně z bankovních aktiv velkých bank a zajistíme, aby malé banky měly spravedlivé podmínky na bankovním trhu,“ uváděl program strany, která poté dostala 7,27 procenta hlasů.

Čtěte také: Konec idylického přátelství? Babiš má se Zemanem stále více rozporů

Související články