Babiš je v Indii. Chce se zemí navázat strategické partnerství

Babiš je v Indii. Chce se zemí navázat strategické partnerstvíNOVÉ
Premiér Andrej Babiš v Indii Foto:

FOTO: Twitter / Úřad vlády ČR

Domov

Investiční summit v Indii

Echo24

Premiér Andrej Babiš se má v pondělí v indickém státě Gudžarát setkat se svým indickým protějškem Naréndrou Módím či hlavním ministrem Gudžarátu Vidžajem Rupáním. Učiní tak v rámci probíhajícího investičního fóra Vibrant Gujarat Summit. V úvodním projevu přítomným státníkům a podnikatelům řekl, že přijel posunout vztahy Česka s Indií na úroveň strategického partnerství.

Babiš se dostal k řečnickému pultíku po zhruba třech hodinách od začátku slavnostního zahájení ekonomického fóra. „Přijel jsem sem s cílem posílit bilaterální vztahy mezi ČR a Indií a osobně přispět k tomu, aby se posunuly na úroveň strategického partnerství,“ uvedl. Země podle něj mají významné vazby nejen mezi jednotlivými lidmi, ale i v obchodu, oblasti investic, energetiky či vědy.

Český premiér v projevu zdůraznil, že Česko i Indie podporují mnohostranná mezinárodní jednání a staví se proti protekcionismu „Musím ocenit, co Indie v posledních několika letech dokázala, jak otevřela svůj trh,“ uvedl Babiš s tím, že čísla mluví sama za sebe. Připomněl, že do Indie s sebou přivezl 58 zástupců ze 42 firem. „Myslím, že to přesvědčivě vypovídá o našich úmyslech,“ uvedl.

V konferenčním centru má český premiér na programu také schůzku se svým indickým protějškem Naréndrou Módím či hlavním ministrem Gudžarátu Vidžajem Rupáním. S oběma se uvidí i u slavnostního oběda i večeře. Na schůzce s Módím by podle materiálu, který k Babišově cestě dostala česká vláda, mohlo být uzavřeno prohlášení o strategickém partnerství ČR a Indie. Mezi tématy bude figurovat hospodářská spolupráce, spolupráce malých a středních podniků i otázky spojené s partnerstvím mezi EU a Indií.

Babiš bude také u oficiálního otevření českého výstavního stánku, zahájení podnikatelského semináře a povede jednání představiteli státních investičních fondů, penzijních fondů a institucionálními investory, uvedl úřad vlády.

Na letošní ročník summitu se podle organizátorů přihlásilo téměř 37 000 delegátů a téměř 27 000 firem. Summit si dává za cíl, aby Gudžarát byl do roku 2030 nejrozvinutější částí Indie, přilákat do Indie globální investory a vzdělané lidi. Podle organizátorů má také umožnit setkávání podnikatelů z celého světa. Spolu s českou ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou vystoupí Babiš také na česko-indickém podnikatelském semináři, který nese název „ČR – perspektivní technologický partner Indie na cestě ke společné sdílené prosperitě“.

Česko je jednou z 15 partnerských zemí letošního devátého ročníku summitu, který Gudžarát pořádá každé dva roky. Summit se koná v komplexu Mahátma Mandir v Gándhínagaru. Město s necelými 300 000 obyvateli pojmenované po gudžarátském rodákovi Mahátmovi Gándhím se nachází nedaleko Ahmadábádu, který je s 5,5 miliony obyvatel největším městem v Gudžarátu. Podle listu The Indian Express by se měli akce vedle Babiše zúčastnit například dánský premiér Lars Lökke Rasmussen, maltský premiér Joseph Muscat, uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev či rwandský prezident Paul Kagame.

Indie patří k nejdůležitějším obchodním partnerům Česka v Asii. Saldo vzájemného obchodu je v posledních letech poměrně vyrovnané, český vývoz mírně zaostává za dovozem. Vývoz českých firem do Indie činil v roce 2017 15,5 miliardy korun, opačným směrem mířilo zboží za 18,5 miliardy korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Poslanci si předvolávají Baxu, Mynáře a Šimíčka kvůli Zemanovu ovlivňování justice

Čína schůzku ministerstev nezrušila, jen posunula termín, vyvrací resort Zemanovo tvrzení

Související články