3 dohra hlasování EP

Češi za Orbána. Před maďarskou ambasádu jde demonstrovat Klaus ml. i Foldyna

, NOVÉ

Témata: , ,

Hlasování o maďarské vládě v europarlamentu vyvolalo v Česku minulý týden silnou odezvu. Proruský spolek Hej, občané! nyní svolává demonstraci na podporu maďarského premiéra Viktora Orbána. Akce před maďarským velvyslanectvím v Praze nazvaná Orbán za nás, my za Orbána chce vyjádřit podporu postojům maďarského premiéra vůči imigrační politice EU. Na akci vystoupí i poslanec Václav Klaus ml. (ODS) či místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

Demonstrace je reakcí na rozhodnutí Evropského parlamentu z minulého týdne. Europoslanci odhlasovali doporučení, aby členské země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Proti tomu se vymezila část českých politiků a veřejnosti, kteří kritizovali ty české europoslance, kteří hlasovali pro doporučení. Psali jsme o tom zde.

Kritika se ale mnohdy točila kolem tématu migrace, stejně jako je v podtitulku čtvrteční demonstrace, protože Maďarsko vystupuje jako velký kritik příchodu migrantů do Evropy. Unijní zástupci postihu maďarské vlády ale zdůrazňují, že hlasovali hlavně o stavu tamních soudů, neziskovek a nezávislých médií.

Členem a správcem Facebooku spolku Hej, občané! Za silnou a suverénní ČR, který demonstraci svolal, je kandidát do pražského magistrátu za koalici Zemanovci, která sdružuje Stranu práv občanů a Národní socialisty, proruský aktivista Žarko Jovanovič. Spolek ve svém programovém prohlášení zmiňuje mimo jiné obnovení pohraniční stráže a ostrahy hranic, vznik domobrany či zrušení Lisabonské smlouvy.

Na odpolední akci vystoupí poslanec Václav Klaus ml. (ODS) a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, oba dva deníku Echo24 ve středu účast potvrdili. Pořadatelé na svém webu uvádí, že se zúčastní i další politici, mezi nimi europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM) a kandidát do Senátu za SPD Ladislav Jakl. Na facebookové události hlásilo ve středu večer zájem o akci asi 1 300 lidí. Účast na Facebooku ohlásilo necelých dvě stě lidí.

Orbánova vláda spustila kampaň proti kritické rezoluci EP

Maďarská vláda premiéra Viktora Orbána spustila ve státem placených médiích kampaň proti rezoluci Evropského parlamentu. Vládní kampaň burcuje k obraně Maďarska, upozornil server Politico.eu. Připomněl i názor kritiků, že může jít i o pumpování peněz do provládních médií a společností.

„Promigrační většina v Evropském parlamentu nás chce umlčet, protože bráníme naši vlast a Evropu plotem (na hranicích),“ tvrdí první video, vytvořené v rámci této kampaně a zveřejněné na vládní stránce na facebooku.

Klip, vyzývající Maďary k obraně Maďarska, zobrazuje nizozemskou zelenou europoslankyni a předkladatelku zprávy o situaci v Maďarsku Judith Sargentiniovou ve společnosti amerického finančníka George Sorose, ze kterého Orbánova vláda dělá veřejného nepřítele číslo jedna, a vůdce liberálů v EU Guye Verhofstadta.

Sankční řízení proti Maďarsku by teoreticky mohlo skončit až odebráním hlasovacích práv, ale pozorovatelé předpokládají, že tak daleko věci nezajdou. Takový krok by totiž vyžadoval jednomyslnost členských států, ovšem Budapešť se může spolehnout na podporu Polska, které samo čelí kritice za porušování pravidel právního státu.

Maďarsko soubor protiimigračních zákonů, přezdívaný „Stop Soros“, ani příslušné dodatky k ústavě zrušit nehodlá. Taková je odpověď Budapešti zaslaná Evropské komisi, která v červenci zahájila s Maďarskem řízení pro porušení unijních právních předpisů. Podle maďarské tiskové agentury MTI o tom ve středu večer informoval náměstek maďarského ministra spravedlnosti Pál Völner.

Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Jak se článkem sedm. Budapešť se kvůli hlasování europoslanců obrátí na unijní soud

Blok na obranu Maďarska posiluje. Bulharsko se postaví proti sankcím EU vůči Budapešti

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.