Jak se článkem sedm. Budapešť se kvůli hlasování europoslanců obrátí na unijní soud
Orbán versus EU
Maďarská vláda se obrátí na Evropský soudní dvůr s odvoláním proti hlasování, jímž Evropský parlament minulý týden schválil doporučení, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Podle agentury MTI to v pondělí řekl šéf úřadu maďarského kabinetu Gergely Gulyás.
Mluvčí premiéra Viktora Orbána v této souvislosti uvedl, že zpráva europoslankyně Judith Sargentiniové, v níž se zahájení řízení doporučuje, byla schválena proto, že při hlasování nebyly započítány abstence. Podle Gulyáse tím byla porušena lisabonská smlouva.
Základní smlouva Evropské unie podle šéfa úřadu maďarské vlády jasně stanoví, že k platnosti schválení procedury je potřebná dvoutřetinová většina. Té prý však dosaženo nebylo, a proto by procedura neměla dál pokračovat.
Gulyás uvedl, že toto bylo poprvé, co Evropský parlament hlasoval o článku sedm unijní smlouvy, který umožňuje uplatnit vůči některé zemi určité sankční mechanismy. Připustil, že podle parlamentních pravidel se při hlasování v běžných záležitostech nemusejí abstence započítávat, ale při speciálních procedurách toto pravidlo podle něj neplatí.
Návrh týkající se Maďarska podpořilo minulou středu 448 europoslanců, 197 bylo proti a 48 se zdrželo. Jednací řád EP přitom stanoví, že při hlasováních o postupu podle článku sedm Smlouvy o Evropské unii je k přijetí návrhu potřebná dvoutřetinová většina odevzdaných hlasů, která je zároveň většinou všech poslanců EP. Podle tiskové zprávy Evropského parlamentu se přitom do odevzdaných hlasů nezapočítávají hlasy abstenujících.