Většina států G20 ostře odsoudila válku na Ukrajině. Mezi zeměmi je však „více názorů“
SUMMIT G20
Většina států skupiny největších ekonomik světa G20 ostře odsoudila válku na Ukrajině. V závěrečném prohlášení ze summitu na indonéském ostrově Bali ale skupina připouští, že na konflikt existují i jiné názory, informovaly zahraniční agentury. Státy se také usnesly, že hrozby použití jaderných zbraní jsou nepřijatelné, a vyzvaly k posílení mezinárodního práva.
"Většina členů (skupiny G20) ostře odsuzuje válku na Ukrajině," cituje z textu deklarace agentura AFP. Podle něj ale mezi státy skupiny, do které patří i Rusko a Čína, panuje na konflikt více názorů, napsala agentura Reuters.
"Použití či hrozby použití jaderných zbraní jsou nepřijatelné," cituje dále agentura Reuters z textu deklarace. Státy se také shodly, že je nutné posílit mezinárodní právo pro zajištění míru a stability ve světě.
Státy G20 uznávají, že válka na Ukrajině podkopává globální ekonomický růst. Přivítaly dohodu o přepravě zemědělských komodit přes Černé moře, kterou uzavřely Ukrajina a Rusko za zprostředkování OSN a Turecka.
Státy G20, které patří k zemím s největšími emisemi skleníkových plynů, se přihlásily k cíli udržet globální oteplování do roku 2100 pod úrovní 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou dobou. K obdobnému cíli se přihlásily i během loňského summitu v Římě. Státy také potvrdily svůj cíl dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality kolem roku 2050. Chtějí například zrušit podporu neefektivním zdrojům používajícím fosilní paliva či omezit používání uhlí.
Dvoudenní summit G20 na Bali dnes končí. Zasedání v úterý předčasně opustil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který v Indonésii zastupoval ruského prezidenta Vladimira Putina.
Členy skupiny G20 jsou Argentina, Austrálie, Brazílie, Británie, Čína, Francie, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Mexiko, Německo, Rusko, Saúdská Arábie, Spojené státy, Turecko a Evropská unie. Přizvány jsou ale i další země či mezinárodní organizace.