Poslanci se sejdou poprvé od vypuknutí pandemie. Opozice má spoustu nápadů
Vláda za časů koronaviru
Před dvěma týdny uťali kvůli šíření koronaviru poslanci zasedání Poslanecké sněmovny. Dnes se sejdou znovu, aby jednali o vládním návrhu zákona o sociálních opatřeních kvůli epidemii nového koronaviru ve stavu vyhlášené legislativní nouze nebo o odkladu EET. Jednat budou poslanci i o odpuštění zálohových plateb OSVČ. Dá se očekávat, že debata se bude týkat i dalších opatřeních proti šíření koronaviru a že opozice získá prostor kroky vlády patřičně zhodnotit.
Z řad opozice sice zaznívají dílčí slova podpory k opatřením, která učinila vláda ve snaze zabránit šíření nového typu koronaviru. Zároveň se ale opozici nelíbí nedostatek zdravotních pomůcek ani chaotické vydávání vládních pokynů. Pomyslnou opoziční pochvalu nedostane vláda ani za výrok šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly o tom, že mohou být dva roky zavřené hranice.
Největší opoziční ODS například říká, že vláda musí okamžitě jednat o opatřeních pro záchranu OSVČ a malých a středních firem. „Již v minulých dnech jsme navrhli pro všechny fyzické a právnické osoby, aby nemusely do konce roku splácet půjčky. Navrhujeme jejich zamrazení včetně úroků. Pro zaměstnance prosazujeme ošetřovné po celou dobu, mimořádnou jednorázovou dávku všem postiženým současnou krizí ve výši cca 15 000 Kč,“ uvedl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.
Piráti požadují, aby stát zmapoval, jaké léky bude potřeba a jaká je jejich dostupnost. Navrhují také poskytovat bezúročné půjčky do půl milionu korun, rozšířit možnost využití dávky mimořádné okamžité pomoci nebo například stanovit postupu při podezření na nákazu u bezdomovců.
TOP 09 se nelíbí především to, že Ústřední krizový štáb vláda zřídila až v půlce března. „Premiér měl v samém začátku krize aktivovat Ústřední krizový štáb. Ten by měl komunikovat scénáře vývoje celé krize. Zcela chybí informace, co se musí stát, aby jednotlivá opatření byla rušena. Tady nejde o žádné drobnosti, ale o velké zásahy do práv lidi a ti mají vědět, jaké jsou předpoklady vývoje,“ vzkázala předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. TOP 09 také navrhne, aby bylo ošetřovné zvýšeno na 80 % základu mzdy oproti stávajícím 60 %. „Budeme po vládě chtít také jasný ekonomický plán pro záchranu podnikatelů,“ dodala.
Opoziční SPD chce ošetřovné vztáhnout i na další příbuzné, i když s dětmi nežijí přímo ve společné domácnosti. „Toto nyní není možné a pro mnoho rodičů a rodin je to velmi komplikující. Úprava by jim moc pomohla finančně, pracovně, sociálně i lidsky,“ řekla místopředsedkyně sociálního výboru za SPD Lucie Šafránková.
Vládní pokyny jsou často chaotické, nelíbí se opozičním Starostům a nezávislým (STAN). „Pokyny jsou často chaotické, mění se, nejsou jednoznačné, šéf krizového štábu vypouští prognózy o zavřených hranicích až na dva roky, zatímco nemocnicím právě teď stále chybí respirátory s nejvyšší ochranou,“ řekl předseda STAN Vít Rakušan.
EET se vláda v pondělí rozhodla odsunout po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Znamená to, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována. Lidovci ale chtějí ještě razantnější krok. Předseda lidovců Marian Jurečka navrhuje odklad spuštění závěrečných vln elektronické evidence tržeb na počátek roku 2021 nebo na rok 2022.
Opoziční Trikolóra, která má dva poslance, zase odmítá návrh ministra školství Roberta Plagy (za ANO) týkající se maturit a přijímacích zkoušek. Trikolóře se především nelíbí, že by přijímací zkoušky na střední školy měly konat pouze v jednom termínu a jejich vyhodnocením by měla být pověřena agentura CERMAT.