3 spor o lahev vína

Pirátský radní „udal“ provozovatelky areálu kvůli lahvi vína. Kazí prý mravní výchovu dětí

NOVÉ

Témata: , ,

Z pirátů, kteří se považují za nekonvenční stranu, se stávají i ortodoxní hlídači předpisů a morálky. Svědčí o tom případ z Ostravy, kde pirátský radní nejdříve přemluvil prodavačky k tomu, aby mu prodaly láhev vína, a poté je udal. Problém je v tom, že v kavárně areálu Dětský Ráj mohou provozovatelky prodávat alkohol pouze ve skleničkách. Provozovatelky nyní mohou kvůli své chybě o práci v areálu přijít.

„Ohrožují mravní výchovu malých dětí,“ řekl pro Echo24 pirátský radní Moravské Ostravy a Přívozu pro oblast veřejného prostoru Lukáš Jansa.

Samy provozovatelky tvrdí, že je Jansa k prodeji celé láhve přemluvil. Řekly to moravskoslezskému Deníku, který na případ upozornil. „V našich očích je takové jednání, že radní přijde a zkouší, jestli nás přemluví, neférové. Byla to z našeho pohledu provokace s jasným cílem najít chybu,“ řekla Petra Kunešová. „My jsme bezprostředně po těchto událostech radnici samy navrhly, že prodej alkoholu zcela zrušíme.“

Pirátský radní Lukáš Jansa podle provozovatelek chodil do areálu pravidelně. Ten argumentuje tím, že radnice dostala řadu podnětů. „Dostali jsme x podnětů, že se prodává a konzumuje alkohol před malými dětmi. Zjistili jsme, že jde o jednání v rozporu s nájemní smlouvou a její závažné porušení. Nešlo tam poslat úředníky ani ČOI, a to z několika důvodů. Celé vedení radnice souhlasilo s tím, že půjdu udělat kontrolu v rámci oprávnění dle smlouvy. Radní obvodu zcela běžně dělají kontroly nájemníků,“ uvedl Jansa pro Echo24.

„Samy provozovatelky se přiznaly, že opakovaně prodávají láhve s alkoholem a dle našeho názoru ohrožují mravní výchovu malých dětí. Radnice nemůže jednomu nájemci tolerovat závažné porušování smlouvy, když by se jednalo diskriminaci ostatních nájemců a o velmi nebezpečný precedent a signál ostatním nájemcům, že lze takto libovolně porušovat bez následků smlouvu,“ vysvětlil Jansa.

Radní také tvrdí, že prodej alkoholu byl jen jedním z problémů „Provozovatelky dále převedly bez našeho vědomí své podnikání na prázdné s.r.o., dostaly nás do nevýhodné pozice, což nás opravňovalo k výpovědi dle smlouvy. Mohli jsme ukončit smlouvu okamžitě (neudělali jsme to) a začali jsme vyjednávat. Byla tři jednání v dané věci s tím, že nakonec jsme se dohodli na ukončení smlouvy o 2,5 měsíce později,“ uvedl Jansa.

Podobně mluví i starostka za hnutí ANO „Nejsou žádné hlavní a vedlejší důvody ukončení smlouvy s nájemci. Rada posuzovala všechny informace jako celek, tedy převod podniku i porušení podmínek prodeje alkoholu,“ řekla Deníku starostka Zuzana Ožanová (ANO). Radnice vyhlásila výběrové řízení, do kterého se současné provozovatelky rovněž přihlásily.

Čtěte také: Česko jako popelnice Evropy? Babiš je proti špatným potravinám, sám má máslo na hlavě


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.