Pirátský radní „udal“ provozovatelky areálu kvůli lahvi vína. Kazí prý mravní výchovu dětí

spor o lahev vína

Pirátský radní „udal“ provozovatelky areálu kvůli lahvi vína. Kazí prý mravní výchovu dětíNOVÉ
ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

Domov

Vojtěch Šeliga

Z pirátů, kteří se považují za nekonvenční stranu, se stávají i ortodoxní hlídači předpisů a morálky. Svědčí o tom případ z Ostravy, kde pirátský radní nejdříve přemluvil prodavačky k tomu, aby mu prodaly láhev vína, a poté je udal. Problém je v tom, že v kavárně areálu Dětský Ráj mohou provozovatelky prodávat alkohol pouze ve skleničkách. Provozovatelky nyní mohou kvůli své chybě o práci v areálu přijít.

„Ohrožují mravní výchovu malých dětí,“ řekl pro Echo24 pirátský radní Moravské Ostravy a Přívozu pro oblast veřejného prostoru Lukáš Jansa.

Samy provozovatelky tvrdí, že je Jansa k prodeji celé láhve přemluvil. Řekly to moravskoslezskému Deníku, který na případ upozornil. „V našich očích je takové jednání, že radní přijde a zkouší, jestli nás přemluví, neférové. Byla to z našeho pohledu provokace s jasným cílem najít chybu,“ řekla Petra Kunešová. „My jsme bezprostředně po těchto událostech radnici samy navrhly, že prodej alkoholu zcela zrušíme.“

Kavárna v Dětském ráji
Kavárna v Dětském ráji Foto:

Foto: Facebook - Dětský Ráj Ostrava

Pirátský radní Lukáš Jansa podle provozovatelek chodil do areálu pravidelně. Ten argumentuje tím, že radnice dostala řadu podnětů. „Dostali jsme x podnětů, že se prodává a konzumuje alkohol před malými dětmi. Zjistili jsme, že jde o jednání v rozporu s nájemní smlouvou a její závažné porušení. Nešlo tam poslat úředníky ani ČOI, a to z několika důvodů. Celé vedení radnice souhlasilo s tím, že půjdu udělat kontrolu v rámci oprávnění dle smlouvy. Radní obvodu zcela běžně dělají kontroly nájemníků,“ uvedl Jansa pro Echo24.

„Samy provozovatelky se přiznaly, že opakovaně prodávají láhve s alkoholem a dle našeho názoru ohrožují mravní výchovu malých dětí. Radnice nemůže jednomu nájemci tolerovat závažné porušování smlouvy, když by se jednalo diskriminaci ostatních nájemců a o velmi nebezpečný precedent a signál ostatním nájemcům, že lze takto libovolně porušovat bez následků smlouvu,“ vysvětlil Jansa.

Radní také tvrdí, že prodej alkoholu byl jen jedním z problémů „Provozovatelky dále převedly bez našeho vědomí své podnikání na prázdné s.r.o., dostaly nás do nevýhodné pozice, což nás opravňovalo k výpovědi dle smlouvy. Mohli jsme ukončit smlouvu okamžitě (neudělali jsme to) a začali jsme vyjednávat. Byla tři jednání v dané věci s tím, že nakonec jsme se dohodli na ukončení smlouvy o 2,5 měsíce později,“ uvedl Jansa.

Dětský ráj Ostrava
Dětský ráj Ostrava Foto:

Foto: Google maps

Podobně mluví i starostka za hnutí ANO „Nejsou žádné hlavní a vedlejší důvody ukončení smlouvy s nájemci. Rada posuzovala všechny informace jako celek, tedy převod podniku i porušení podmínek prodeje alkoholu,“ řekla Deníku starostka Zuzana Ožanová (ANO). Radnice vyhlásila výběrové řízení, do kterého se současné provozovatelky rovněž přihlásily.

Čtěte také: Česko jako popelnice Evropy? Babiš je proti špatným potravinám, sám má máslo na hlavě