Za výrok o „brutálním“ úniku informací uložil soud Komárkovi podmínku

Soud s bývalým soudcem

Za výrok o „brutálním“ úniku informací uložil soud Komárkovi podmínkuAKTUALIZOVÁNO
Jiří Komárek Foto:

Foto: Printscreen / ČT24

1
Domov
Sdílet:

Bývalému detektivu Jiřímu Komárkovi  Okresní soud pro Prahu-západ uložil za výrok o „brutálním“ úniku informací roční podmínku s odkladem na dva roky. Z úniku nařkl Komárek loni v červnu policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Komárek se hájil tím, že jednal ve veřejném zájmu. Podmíněný trest navrhoval i žalobce Pavel Prygl, Komárkův obhájce naopak žádal zproštění.

Pokud měl Komárek nějaké podezření, nevyčerpal podle soudkyně Jitky Drábkové všechny zákonné prostředky, které se mu nabízely. Mohl se například obrátit na Vrchní státní zastupitelství, řekla soudkyně. „Zvolil velmi nešťastná způsob,“ dodala. Informaci o prověřování Tuhého se podle ní dozvěděl v rámci výkonu svého povolání a podle zákona ji proto zveřejnit neměl.

Proti rozsudku se Komárek na místě odvolal, bude se jím tedy ještě zabývat nadřízený soud.

Státní zástupce Pavle Prygl v obžalobě uvedl, že se Komárek ve věci loňské policejní reorganizace, při které byl sloučen protimafiánský a protikorupční útvar, snažil přiklonit veřejnost na svou stranu a tím získat neoprávněný prospěch. Podle něj výrok o tom, že je Tuhý podezřelý z „brutálního“ úniku informací, mohl ohrozit Tuhého pověst a policejní reorganizaci.

Komárek uvedl, že jednal ve veřejném zájmu a Tuhého nechtěl nijak poškodit. „Jednoznačně vyplývá, že tímto způsobem došlo k defamujícím účinkům ve vztahu k osobě Tomáše Tuhého jako policejního prezidenta,“ řekl státní zástupce.

Komárek v loňském roce patřil k hlavním kritikům reorganizace části policie, při které se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality sloučily do Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Kvůli změnám Komárek od sboru odešel. Policii v té době opustil i jeho tehdejší nadřízený a ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, který u soudu vypovídal jako svědek. Oba odchod vysvětlovali tím, že podle nich byla reorganizace účelová.

Šlachta se svého kolegy u soudu zastal. „Komárka jsem zprostil mlčenlivosti v souladu s pokynem policejního prezidenta, kde bylo jasně uvedeno, že s médii mohu komunikovat já nebo mohu pověřit nějakého policistu,“ řekl Šlachta. Komárek za ním prý přišel s tím, že od protimafiánského útvaru odchází a chtěl by se k situaci nějakým způsobem vyjádřit.

Šlachta také zkritizoval policejní vedení, které podle něj chtělo mít více informací o citlivých kauzách. Poté, co přišlo zatýkání v kauze Beretta, kterou Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřoval a týká se vynášení informací ze spisů, s ním vedení přestalo komunikovat úplně.

V případu, o kterém Komárek mluvil, šlo o to, že z telefonu, který dříve používali Tuhého blízcí, unikaly informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Ukázalo se však, že inspekce uvedla do záznamu o zahájení vyšetřování nesprávný směr komunikace a sms naopak přišla na zmíněný telefon. Prošetřování bylo v době, kdy Komárek výrok pronesl, odloženo.

Komárek hned na počátku své výpovědi uvedl, že se vinen necítí. Nepopřel, že výrok o Tuhém pronesl. „Ne ale v úmyslu znevěrohodnit osobu policejního prezidenta jako jednu z osob odpovědnou za reorganizace části policie,“ popřel slova obžaloby. Podle svých slov chtěl upozornit na „špatný“ stav policie a inspekce. Ve své obsáhlé výpovědi zmínil například policejní úniky vyšetřované v rámci kauz Vidkun a Berreta.

Zopakoval, že reorganizace byla spuštěna za účelem odstranění Šlachty a rozprášení ÚOOZ. Jeho cílem však nebylo zastavit reorganizaci, pouze zahájit diskusi. To, že byla reorganizace přínosná, podle něj není pravda.

Čtěte také: Žalobci ženou k soudu bývalého detektiva Komárka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články