Soud chyboval. O mrtvém těle ze dna Orlíku už rozhodnout nestihne

ÚS se zastal rodiny

Soud chyboval. O mrtvém těle ze dna Orlíku už rozhodnout nestihneAKTUALIZOVÁNO
Orlická přehrada Foto: Ilustrační foto: wikipedia.org
Domov

Echo24

Městský soud v Praze zasáhl do práv pozůstalých, když po nálezu těla na dně Orlické přehrady nepovolil obnovu řízení v případu vraždy. Ústavní soud (ÚS) tímto v úterý vyhověl stížnosti rodiny. Soud musí obnovu zvážit znovu, vynesení nového rozsudku je ale prakticky nemožné, protože na konci srpna vyprší zkrácená promlčecí lhůta. Justice původně zprostila dva podezřelé obžaloby kvůli nedostatku důkazů.

Podle ÚS mají pozůstalí v pozici poškozených právo vystupovat prostřednictvím zmocněnce v řízení o povolení nového procesu, a to i přesto, že s tím trestní řád výslovně nepočítá.

V případu zastřeleného muže soud pozůstalé neinformoval, a nedal jim tak možnost uplatňovat svá procesní práva. „Řízení vlastně probíhalo jen mezi státním zástupcem a městským soudem,“ uvedl soudce zpravodaj Jan Filip.

Dcera oběti Zuzana Kosová tuší, že vražda otce zřejmě zůstane nepotrestána, ale věří, že nález může pomoci dalším lidem v podobné situaci, případně může vést ke změně zákona. O blížícím se konci lhůty Kosová věděla.

„Ani jsem neočekávala, že ÚS s tím bude schopen něco dělat. Hrozně mě mrzí ty průtahy orgánů činných v trestním řízení,“ řekla novinářům. „Já jsem musela dojít až sem, protože bych to tatínkovi prostě nemohla udělat,“ dodala Kosová.

Vražda s motivem valut?

Muž zemřel násilnou smrtí v roce 2000. O šest let později stanul před soudem kvůli podezření z vraždy synovec oběti Jaroslav Š. spolu s údajným komplicem Janem Mikuláškem. Obžaloba tehdy za vraždou viděla peníze, konkrétně pět milionů korun vložených do transakce s valutami.

U soudu se ale tehdy nepodařilo s jistotou prokázat, kdo, kdy, kde a proč oběť zavraždil. Synovec oběti byl ovšem v jiném procesu odsouzen za majetkový delikt v souvislosti s penězi, které od strýce převzal.

Tělo oběti se našlo předloni v dubnu náhodou při pátrání po jiném pohřešovaném člověku, a to v hloubce 18 metrů nedaleko hradu Zvíkov. Bylo omotané řetězem a zatížené podstavcem přenosné dopravní značky. Ukázalo se, že oběť někdo zastřelil. Po nálezu těla státní zastupitelství podalo návrh na obnovu řízení, Městský soud v Praze jej zamítl.

Čtěte také: Záhadné zastřelení 11leté holčičky: po škole ji doma zabil vlastní otec