Státy, jež nechtějí přijímat žádné migranty, nechť nekritizují naše tábory, říká libyjský premiér

Libyjec míří do Prahy

Státy, jež nechtějí přijímat žádné migranty, nechť nekritizují naše tábory, říká libyjský premiérNOVÉ
Svět

Echo24

Za nemístnou a nepřijatelnou označil dnes libyjský premiér Fáiz Sarrádž kritiku zemí Evropské unie, kterým se nelíbí podmínky v internačních táborech pro migranty v jeho zemi. Především státy, které žádné migranty přijímat nechtějí, nemají podle něj na kritiku právo, uvedla agentura APA. Sarrádž, jenž stojí v čele tripoliské vlády uznané OSN, byl v pondělí na návštěvě ve Vídni. Z Rakouska zamíří do Česka, kde se ve středu setká mimo jiné s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

„Ty země, které mají starost o migranty v internačních táborech, vyzýváme, aby přímo pomohly, aby si je vzaly k sobě, nebo pomohly při jejich návratu do vlasti,“ řekl Sarrádž v rozhovoru poskytnutém agentuře APA. Především to, že státy, které nechtějí přijmout jediného migranta, Libyi „pořád kritizují“, je podle premiéra nepřijatelné.

Sarrádž, jehož vláda má pod kontrolou jen část Libye, reagoval na kritiku, podle které v internačních táborech pro migranty v této severoafrické zemi panují nelidské podmínky. Různé evropské organizace pravidelně informují o porušování lidských práv v těchto zařízeních, včetně mučení, znásilňování a zotročování.

Sarrádž připustil, že situace v internačních táborech, které původně vznikly jako provizorní řešení, není ideální. „Jsme naprosto proti jakémukoli porušování (lidských práv), které se tam odehrávají. Lidi, kteří jsou za to zodpovědní, každopádně poženeme k zodpovědnosti,“ zdůraznil Sarrádž. Zároveň ale vyzval, aby si lidé v Evropě uvědomili, jak složitá je situace v Libyi.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 zatím nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety – ten na východě neuznává Sarrádžovu vládu v Tripolisu, která má podporu OSN.

Podle libyjského premiéra se v Libyi v současnosti nachází 800 000 uprchlíků, z toho jen zhruba 20 000 v internačních táborech. Evropu Sarrádž vyzval, aby Libyi pomohla. Jeho země je totiž „vlastně obětí“ a ne „původem problému“ migrace, zdůraznil.

Předseda tripoliské vlády se dnes v rámci své návštěvy Rakouska setkal s kancléřem Sebastianem Kurzem a s prezidentem Alexanderem Van der Bellenem. V úterý zavítá do České republiky. Na programu má setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS).

Čtěte také: Petříček v Kyjevě mluvil o ruské agresi na východě Ukrajiny