Janstův nový obchod: převezme další pozemky v Harrachově
Slavný zimní areál
Akciová společnost Sportovní areál Harrachov, za níž stojí vlivný lobbista Miroslav Jansta, se chystá na výhodný obchod. Poté, co od státu získala zimní sportoviště se stejným jménem, se chystá i na převzetí pozemků, na nichž stojí tamní skokanské můstky. Ještě před několika měsíci přitom mezi společností a státem probíhaly spory o výši nájmu, který firma odmítala zaplatit. Nyní se však zcela nečekaně obě strany dohodly na prodeji pozemků, navíc za nižší částku, než se původně předpokládalo. Na další provoz skokanských můstků by navíc Jansta rád získal státní dotace. Kauzu popsal pořad Reportéři ČT. Proti reportáži se však důrazně ohradil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
Lyžařský areál v Harrachově vznikl ještě v době socialismu. Významnou součástí celého projektu byl i místní mamutí můstek. Ten patří i v současnosti ke světovým unikátům, podobné kousky existují po celém světě už jen čtyři. Původně velkolepá stavba společně s dalšími menšími skokanskými můstky roky chátrá. Může za to rozdělení celého areálu na dvě samostatné větve.
O výdělečnou část zahrnující sjezdovky a lyžařský komplex se od roku 2009 stará akciová společnost Sportovní areál Harrachov, na niž dohlíží prostřednictvím Svazu lyžařů, jenž spadá do České unie sportu, právě vlivný lobbista a člen ČSSD Miroslav Jansta. Starostí o chátrající můstky pak byla pověřena obecně prospěšná společnost Klasický areál Harrachov. Jejími zakladateli bylo město, TJ Jiskra Harrachov, Liberecký kraj a Svaz lyžařů, tedy společnost stojící i za sjezdovkami. Kvůli snaze o získání dotací na provoz skokanských můstků však postupně ze společnosti první tři zakladatelé vycouvali a provoz můstků tak zůstal pouze v rukou Svazu lyžařů, ke kterému se navíc přidal Český olympijský výbor.
Nyní se navíc zdá, že společnost dozorovaná Miroslavem Janstou může získat kontrolu i nad pozemky, na nichž stojí skokanské můstky. Napomoci by tomu mohlo rozhodnutí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který přiklepl Sportovnímu areálu Harrachov dvě třetiny areálu za 56,5 milionu korun. Rozhodnutí úřadu přitom budí pochybnosti. Až dosud fungoval provoz sportoviště v nájmu, přičemž ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem dokonce dospělo k názoru, že v tomto ohledu neinkasuje stát tržní ceny. Kvůli sporům o výši nájemného, které Sportovní areál Harrachov dlouho odmítal zaplatit, byl dokonce prodej pozemků na dlouhou dobu zablokován.
Během půl roku však došlo u ÚZSVM k totální změně strategie, v rámci které se úřad nakonec rozhodl pozemky prodat. Redaktor magazínu Reportér Jiří Štický upozorňuje, že částka 56,5 milionu je značně podhodnocená a vychází z nového posudku, který celkovou cenu snížil o zhruba dvacet milionů. Rozhodnutím ÚZSVM je zklamaná i starostka Harrachova Eva Zbrojová (Starostové pro Liberecký kraj). Za lepší variantu považovala, pokud by stát pozemky převedl na radnici. „Myslím, že pro budoucí celkový rozvoj města by to bylo lepší,“ uvedla. Celou transakci musí ještě posvětit ministerstvo životního prostředí, neboť pozemky leží na území Krkonošského národního parku.
Samotný ÚZSVM se proti několika věcem uvedeným v pořadu Reportéři ČT ostře ohradil. Některé jeho výtky si můžete přečíst v níže přiloženém boxu.
V případě, že celý obchod nakonec vyjde, spadlo by novému vlastníkovi a současně provozovateli areálu do klína doslova zlaté vejce. Mohl by totiž i nadále provozovat výdělečné lyžařské středisko, na skokanské můstky by navíc mohl pobírat případné státní dotace určené na jejich obnovu. Tu totiž v žádném případě nehodlá Jansta platit ze svého, o tento problém by se podle něj měli postarat politici. Pokud se tak stát nerozhodne podpořit rekonstrukci slavných můstků z vlastních peněz, hrozí místním unikátním stavbách velmi pravděpodobně zánik.
O dalším osudu skokanských můstků nemám jasno ani sám Jansta, jejich další provoz totiž prý stojí hlavně na ochotě státu uvolnit další peníze formou dotací. „Mě to nezajímá, protože mě zajímá to, co mám,“ uvedl Jansta. „Já mám Sportovní areál Harrachov, který je funkční a mám povinnost se o to starat, ale jestli stát nestojí o to, aby tady pokračovali a rostli další Raškové, tak to ať to řeknou politici. A oni to říkají – nedávají peníze.“
Výtky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových:
V žádném případě není pravda, že by o způsobu naložení nebo o prodeji rozhodoval ministr financí Andrej Babiš. Celá záležitost hospodaření s pozemky v lyžařském areálu Harrachov vždy byla a je v gesci ÚZSVM, konkrétně územního pracoviště Hradec Králové.
Reportáž manipulativně zamlčela či upozadila hlavní důvody návrhu přímého prodeje provozovateli areálu, přestože reportér tyto informace prokazatelně měl od ÚZSVM k dispozici. Hlavními důvody návrhu přímého prodeje provozovateli areálu byla existence budov a staveb ve vlastnictví provozovatele na těchto pozemcích a z tohoto důvodu existence předkupního práva a zároveň fakt, že pozemky tvoří funkční celek dle judikatury Nejvyššího i Ústavního soudu.
Soudní spor o výši nájmu zrušen nebyl, jednání bylo pouze odročeno. V případě, že k prodeji nedojde, soudní spor bude pokračovat a ÚZSVM bude důsledně hájit práva státu tak, jako tomu bylo dosud.
Podmínkou pro případný prodej je doplacení celého dlužného nájemného, a to v částce požadované ÚZSVM. Návrh na vklad do katastru nemovitostí by byl podán až v okamžiku, kdy provozovatel státu doplatí veškeré dluhy, tedy v okamžiku podání návrhu by již nebyl dlužníkem státu.
Cena byla stanovena podle znaleckého posudku zpracovaného v roce 2016 pro prodej nemovitostí. Není tak pravda, že by to byla cena „daleko nižší než tržní“. Posudek z roku 2015, na nějž se reportáž odvolává, byl zpracován pro účely stanovení ceny nájmu, nikoliv prodeje. U posudku (z roku 2015), který byl zpracován pro účely stanovení nájemného, byl způsob stanovení výše nájemného zpochybněn dvěma sekcemi Ministerstva financí pro jeho podstatné vady. Sekce 03 MF doporučovala, aby znalecký posudek byl přepracován nebo aby byl vypracován nový znalecký posudek. Vzhledem k tomu, že původní znalec na svém posudku trval, Územní pracoviště ÚZSVM v Hradci Králové podalo žalobu k soudu, aby ten určil výši nájemného. Nový znalecký posudek na nájem ÚZSVM odmítl zpracovat.
Následně ÚZSVM obdržel žádost od provozovatele areálu a současně majitele staveb na prodej příslušných pozemků. Situaci ÚZSVM důkladně analyzoval, a to včetně dostupné judikatury Nejvyššího i Ústavního soudu. Byly shledány zákonné i judikáty prokázané důvody pro přímý prodej pozemků provozovateli areálu a vlastníkovi staveb v areálu se nacházejících. Aby bylo možné prodej uskutečnit, ÚZSVM podle zákona nechal v roce 2016 zpracovat znalecký posudek pro stanovení kupní ceny. Vzhledem ke vzniklým pochybnostem (dvou sekcí MF) o znaleckém posudku z roku 2015 na stanovení nájemného, byl pro stanovení ceny pro prodej pozemků zadán znalecký posudek znaleckému ústavu Activities. Tento znalecký ústav měl samozřejmě posudek z roku 2015 k dispozici. Navíc dle územního pracoviště znalec, který zpracovával posudek v roce 2015, odmítl komunikovat.
Výroky starostky města Harrachov jsou účelové a naprosto odlišné od toho, co prohlašovala v minulosti, kdy například sdělila, že podporuje prodej pozemků Sportovnímu areálu Harrachov za „rozumnou cenu“, kolem 20 milionů korun. To ÚZSVM razantně odmítl pro rozpor se zákonem. ÚZSVM paní starostce sdělil, že pro případný prodej bude zpracován znalecký posudek. ÚZSVM v minulosti rovněž důrazně odmítl protizákonné návrhy paní starostky, například prodat pozemky městu za symbolickou cenu 1 Kč.