Norové odmítli uprchlíky. Jednomu po návratu vytrhali zuby

Záhadná úmrtí čečenských uprchlíků

Norové odmítli uprchlíky. Jednomu po návratu vytrhali zubyNOVÉ
Čečenští uprchlíci: Apti Nazjujev (vlevo) a Umar Bilemchanov (vpravo). Foto: Reprofoto: www.tnp.no
1
Svět

vb Echo24

Norsko v těchto dnech řeší dilema, jak se má postavit k přijímání uprchlíků. Tamní týdeník Ny Tid totiž v pátek uvedl, že norské úřady před několika lety odmítly udělit azyl dvěma uprchlíkům z Čečenska, kteří byli po návratu do vlasti umučeni k smrti. Jednomu z nich přitom vrazi před smrtí vytrhali zuby a nehty.

Když dva uprchlíci z Čečenska v roce 2008 přišli do severské země, tvrdili, že v Rusku čelí politickému pronásledování. Na jejich stranu se tehdy postavil jak Norský helsinský výbor, tak ruská lidskoprávní organizace Memorial. Organizace naléhaly na norský imigrační úřad, aby dvojici uprchlíků neposílal zpět do vlasti, protože jim tam hrozí nebezpečí.

Norské úřady však podle týdeníku Ny Tid nebraly na varování lidskoprávních organizací ohled a domnívaly se, že dvojice Čečenců lže. V průběhu roku 2011 pak oba muže poslaly zpátky do Ruska. Prvního z nich, Umara Bilemchanova, si podle týdeníku hned na letišti v Moskvě převzali příslušníci tajné služby a deportovali ho poslali do jeho domovské Čečny.

Hned po návratu prý Bilemchanov našel svého otce ubitého k smrti. Nedlouho poté byl i on sám zatčen policií a převezen k výslechu, kde ho prý mučili elektrickými kabely. Na konci roku 2012 se našlo jeho mrtvé tělo v opuštěném autě a čečenské úřady tvrdily, že zemřel při autonehodě. Tato verze je ovšem podle norského týdeníku nepravděpodobná, protože auto, v němž byl Bilemchanov nalezen, nebylo nijak poškozené.

Podobně dopadl i druhý uprchlík, kterého Norové vyhostili ze země spolu s Bilemchanovem. Čečenec Apti Nazjujev, který vystupoval proti Putinovu oblíbenci Ramzanu Kadyrovovi, byl dva roky po návratu do vlasti rodinou nahlášen jako nezvěstný. Po dalších dvou měsících bylo jeho mrtvé tělo nalezeno v řece.

Z pitevního protokolu, který získal k nahlédnutí týdeník Ny Tid, jasně vyplývá, že Nazjujev byl před smrtí mučen. Protokol hovořil o vytrhaných zubech a nehtech, proražené lebce, poraněné čéšce a sérii hlubokých bodných zranění. Podle týdeníku za smrtí obou mužů stály čečenské úřady.

Příběhy dvou čečenských uprchlíků v Norsku vyvolaly diskusi, protože severské království patří mezi cílové destinace migrantů v současné vlně. Migranti do Norska občas přicházejí i z ruského území, když překračují krátký úsek společné hranice, kterou mají Rusko a Norsko za polárním kruhem. Tuto hranici však podle ujednání obou zemí nesmějí překročit chodci. Migranti si proto v ruských příhraničních městech kupují bicykly a hranice překonávají na nich, což v minulosti vyvolalo určitý rozruch.

Čtěte také: Migranti vjíždí do Norska na dětských kolech. Kvůli zákonu

U stovek žadatelů o azyl v Norsku se našly snímky z poprav IS