Bránil odkaz Havla: Pražského kavárníka kvůli tomu ztloukli

Bránil odkaz Havla: Pražského kavárníka kvůli tomu ztloukliNOVÉ
Zeď na pražské Kampě, jak vypadala v loňském prosinci a dnes. Foto:

Foto: koláž Echo24 (zdroj: Facebook/Martin Kotas)

Domov

Pietní místo na Kampě před a po

Barbora Pánková

Pietní místo připomínající Václava Havla na pražské Kampě, kam lidé nosili květiny a svíčky, muselo ustoupit filmařům. Ti známý portrét prvního českého prezidenta, který se zde nacházel, přetřeli a na dotazy místních reagovali prý dost podrážděně. Své o tom ví majitel nedaleké Mlýnské kavárny Martin Kotas, kterému podle jeho slov kvůli tomu dokonce natloukli.

„Šel jsem se zeptat, jestli to vrátí do původního stavu. Pohádali jsme se. Místní ochranka se chovala slušně, ale jeden muž na mě vylítl. Dal mi facku a já spadl na zem,“ popsal pro Echo24 Kotas incident ze soboty. Jakým způsobem bude celou věc řešit, ještě zvažuje. Na policii se ale prozatím neobrátil.

Čtěte také: Známý kavárník bránil rotundu před opilými Angličany, zbili ho

Na místě se pustil do potyčky s lidmi, kteří se zde podíleli na natáčení filmu. Právě natáčení, které prováděla společnost Czech Anglo Productions, má podle Kotase na svědomí černobílou kresbu Havla, po které dnes zbyla jenom zeď přetřená na bílo. Je přesvědčený, že kresbu nebylo nutné rovnou odstraňovat. „V dnešní době jsou filmaři géniové. Mohli to zakrýt. Určitě by to šlo vymyslet,“ řekl kavárník.

Zeď, na které byl nakreslený Václav Havel, filmaři přetřeli na bílo.
Zeď, na které byl nakreslený Václav Havel, filmaři přetřeli na bílo. Foto:

Foto: Echo24/Barbora Pánková

Že oblíbená kresba zmizela právě kvůli natáčení, potvrdila Echo24 také mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. „Společnost Czech Anglo Productions na základě dohody s Národním památkovým ústavem provedla čištění zdi na vlastní náklady. Ohledně záborů měli vše schválené,“ uvedla.

Kotas považuje likvidaci kresby na začátku Malostranského nábřeží poblíž Říční ulice za necitlivý a neuctivý přístup k takovému pietnímu místu. „Lidé si tam připomínali nejenom havlovská výročí, ale také 28. říjen nebo 17. listopad,“ řekl na vysvětlenou kavárník. Zároveň ale poznamenal, že se jedná o veřejné místo.

Není to poprvé, co se dostal majitel Mlýnské kavárny s někým do křížku kvůli památkám. V loňském srpnu ho zmlátili opilí turisté, kterým vytkl močení na rotundu Nalezení svatého kříže. Skončil s tržnou ránou na temeni hlavy a pod okem měl podlitinu. Tehdy věc s policií řešil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Klaus chodil k Havlovi jak ke královně. Na začátku ho vždycky strašně sprdnul“

Související články