Ústava je nad koaliční smlouvou, tvrdí ústavní právníci

Zeman otálí s odvoláním Babiše

Ústava je nad koaliční smlouvou, tvrdí ústavní právníciNOVÉ
Miloš Zeman Foto:

FOTO: Jan Zátorský

1
Domov

Echo24

Pro prezidenta republiky je důležité znění ústavy, nikoli koaliční smlouva. Musí tak odvolat ministra, když mu to premiér navrhne, řekl dnes ČTK ústavní právník Jan Kysela. Pražský hrad dnes po schůzce prezidenta Miloše Zemana a ministra financí Andreje Babiše (ANO) uvedl, že návrh na odvolání Babiše je v rozporu s koaliční smlouvou. K právoplatnému odvolání by proto bylo podle Hradu nutné vypovězení koaliční smlouvy. Podle dalšího ústavní právníka Jana Kudrny žádné ujednání nemůže stát nad ústavou.

„Pro prezidenta republiky je referenční normou ústava a na smyslu a znění ústavy se nic nezmění tím, že si někdo uzavře nebo neuzavře koaliční smlouvu libovolného obsahu. Jinými slovy na prezidentu republiky i nadále spočívá povinnost odvolat člena vlády, pakliže mu to navrhne předseda vlády. A je na předsedovi vlády, aby zvážil, jaké politické náklady jsou s tím spojeny,“ řekl Kysela.

Koaliční smlouva podle něj zavazuje předsedu vlády, nikoli prezidenta, pro kterého nemá žádný význam, protože není jejím účastníkem. To, že koaliční smlouva v případě porušení obsahuje sankci rozpadu koalice, je podle Kysely jediné, co by na ní mohlo prezidenta republiky perspektivně zajímat, tedy jaký bude osud vlády. „Každopádně ani takový zájem není žádnou podmínkou pro to, zda předsedovi vlády vyhoví, nebo nevyhoví,“ dodal.

Na otázku, zda by odkazem na koaliční smlouvu mohl Zeman odkládat odvolání Babiše, Kysela řekl, že to rozhodně není „validní, relevantní, právně uznatelný, legitimní důvod“ pro to, aby tak činil.

Kudrna ČTK sdělil, že koaliční smlouva samotná konstatuje, že respektuje ústavní pravomoci premiéra. „Žádné ujednání ostatně nemůže stát nad ústavou. Tedy jedna věc je politické ujednání a druhá ústava,“ uvedl.

Čtěte také: Zeman se vzpouzí: Babiše odvolám až po zrušení koaliční smlouvy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.