Zeman se vzpouzí: Babiše odvolám až po zrušení koaliční smlouvy

Odvolání ministra financí

Zeman se vzpouzí: Babiše odvolám až po zrušení koaliční smlouvyAKTUALIZUJEME
Miloš Zeman Foto:

FOTO: Jan Zátorský

1
Domov

Echo24

Návrh na odvolání ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše je podle prezidenta Miloše Zemana v rozporu s koaliční smlouvou. K právoplatnému odvolání by proto bylo nutné vypovězení koaliční smlouvy, oznámil dnes mluvčí Hradu Jiří Ovčáček po nečekaném setkání Zemana s Babišem. Zeman předsedu hnutí ANO přijal na jeho žádost. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajícím se údajného ovlivňování médií a neodvádění daní. Premiér v reakci vyzval prezidenta k respektování ústavy.

„Návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany,“ konstatoval podle Ovčáčka prezident.

Ovčáček na dotaz ČTK, zda text prohlášení znamená, že pokud nebude vypovězena koaliční smlouva nebo pokud nebude navržen nový ministr financí, prezident ministra financí neodvolá, odpověděl, že „text prohlášení znamená to, co obsahuje“. „Právě tím, že byly zahájeny politické konzultace, pan prezident plní své ústavní povinnosti,“ dodal mluvčí.

De facto odmítnutí odvolání ministra financí ze strany prezidenta za současného stavu ještě více vyhrotilo vládní a politickou krizi a může zavdat i krizi ústavní. Krok prezidenta vyvolal ostrou kritiku jak od vládních stran ČSSD a lidovců, tak od opozice.

Premiér Bohuslav Sobotka vyzval prezidenta k respektování Ústavy a konstatoval, že naplňování a výklad koaliční smlouvy není věcí prezidenta, ale koaličních stran. „Ústava České republiky jasně říká: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Žádné další podmínky v Ústavě nejsou. Znovu chci vyzvat pana prezidenta, aby respektoval základní zákon naší země,“ reagoval Sobotka.

Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek na vyjádření Hradu reagoval slovy, že ústava o koaliční smlouvě nemluví. Místopředseda sněmovny a lidovců Jan Bartošek prohlášení prezidenta o nutnosti vypovězení koaliční smlouvy označil za úsměvné. „Ještě jsem neslyšel, že by koaliční smlouva byla nadřazená ústavě. Je to pro mě úsměvné. Samozřejmě ústava je platná a prezident má konat podle ústavy. Vymlouvat se na koaliční smlouvu považuji za nesmysl,“ uvedl Bartošek.

Prezidentův argument označil za směšný i Stanislav Polčák, člen Evropského parlamentu a místopředseda Starostů a nezávislých. „Koaliční smlouva nad ústavou? Stanovisko prezidenta republiky je směšné,“ napsal na svém Twitteru.

Martin Kuba z ODS poukázal na prezidentský slib, kdy přísahal, že bude zachovávat Ústavu České republiky, zákony a koaliční smlouvu.

Prezident Zeman ale navíc kritizoval i to, že nedostal návrh na Babišova nástupce, takže by podle Ovčáčka zůstalo vedení ministerstva financí neobsazeno. „Což by prezident republiky považoval za krajně nezodpovědné,“ sdělil mluvčí.

Hrad také zopakoval výtku, že návrh obsahuje přesné datum, ke kterému by měl být Babiš odvolán. „Prezident republiky konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání,“ prohlásil Ovčáček. Mluvčí vlády Martin Ayrer ale již dříve sdělil, že Sobotka Zemanovi předával demisi ministrů či návrh na jejich odvolání již sedmkrát a vždy s určitým datem konce daného člena vlády ve funkci.

Mluvčí prezidenta na svém twitterovém účtu napsal, že zahájením politických konzultací prezident naplňuje ústavní povinnosti. Komentoval tak dnešní schůzku Miloše Zemana s Andrejem Babišem. Zároveň se ohradil proti diskuzi, kterou Zemanovo prohlášení o nutnosti vypovědět nejdříve koaliční smlouvu, vyvolalo. „Obviňování z neústavního jednání je lživou politickou kampaní,“ uvedl Ovčáček.

Původně Hrad oznámil, že se dnes k návrhu na odvolání nebude vyjadřovat. Ovčáček tvrdil, že bude prezident chtít uklidnit situaci. Poté Zeman dnes odpoledne po jmenování nových generálů řekl politikům, že se do situace kolem návrhu na odvolání Babiše vloží po návratu z Číny, tedy po 18. květnu. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Podle ústavních právníků však ústava nedává Zemanovi příliš možností Babiše neodvolat a měl by postupovat bez zbytečných odkladů, podle premiéra v řádu několika pracovních dnů.

Čtěte také: Sobotka navrhuje odvolat Babiše, Zeman vzkázal, že spěchat nebude

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.