Sobotka navrhuje odvolat Babiše, Zeman vzkázal, že spěchat nebude

Vládní krize

Sobotka navrhuje odvolat Babiše, Zeman vzkázal, že spěchat nebudeSLEDUJEME ON-LINE
Bohuslav Sobotka Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

2
Domov

Echo24

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebude podávat demisi vlády, ale rovnou navrhne odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Oznámil to dnes po jednání s užším vedení ČSSD. Podle jeho slov by nemělo smysl demisi podávat, protože prezident Miloš Zeman by ji nepřijal jako odchod celé vlády, ale pouze premiéra. Hrad řes Parlamentní listy vzkázal, že se žádné odvolání Andreje Babiše k 9. květnu neuskuteční a že se celou věcí bude zabývat až po návratu z Číny, tedy nejdříve 18. května.

Sobotka na základě posledního vývoje událostí oznámil, že navrhne odvolání ministra financí Andreje Babiše. „Má demise by nedávala žádný smysl,“ řekl Sobotka s tím, jeho cílem bylo vynutit si pravidla politické kultury. Proto nyní sáhl k odvolání Andreje Babiše z vlády.

„K mému velkému překvapení začal prezident republiky veřejně interpretovat ústavu zcela v rozporu s ústavními zvyklostmi, zcela v rozporu s ústavní praxí, která tady byla bez výjimky v uplynulých letech v České republice realizována,“ řekl. „Ministr financí, který je reálně zatížen rozsáhlými skandály, by při takovéto interpretaci ze strany prezidenta ve vládě zůstal. Při takovéto interpretaci ústavy by nebyl naplněn smysl toho, proč jsem demisi jako předseda vlády zvažoval,“ řekl Sobotka.

SLEDUJEME ON-LINE

15:50 K odvolání Babiš není důvod, tvrdí ANO

Hnutí ANO za Babišem nadále stojí, k jeho odvolání místopředsedy Jaroslava Faltýnka není žádný důvod. Sobotkův nynější krok, když oznámil, že nepodá avizovanou demisi, ale navrhne odvolání Babiše, označil za delší gesto zoufalého premiéra, křeč a za ostudu České republiky.

15:35 ANO chce zůstat ve vládě
Ministři za ANO by měli zůstat ve vládě i v případě, že by prezident odvolal Babiše, uvedl Jaroslav Faltýnek (ANO). Z porušení koaliční smlouvy viní hnutí Bohuslava Sobotku a ČSSD.

15:00 Žádné materiály našich politických oponentů nemáme, odmítá nařčení Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec prohlásil, že s nahrávkami Andreje Babiše nemá nic společného. „Je to naprostý nesmysl, my na své politické oponenty žádné materiály neshromažďujeme,“ uvedl ministr. Zároveň řekl, že ČSSD nebude bránit tomu, pokud by se novým ministrem financí měl stát někdo z hnutí ANO. „Pokud to nebude hlavní účetní Agrofertu, ale bude to někdo, kdo je schopen ministerstvo vést profesionálně a nezávisle, nebudeme bránit tomu, aby tam ten člověk nastoupil,“ řekl.

14:50 Šetření nesrovnalostí v majetkovém přiznání Babiše se odkládá

Městský úřad v Černošicích odložil podnět k prošetření nesrovnalostí v majetkovém přiznání ministra financí Andreje Babiše. Odpovědnost za přestupek podle úřadu zanikla z důvodu promlčení, uvedla ČT.

15:02 Nikomu jsem nevyhrožoval, říká Chovanec

Chovanec odmítl, tvrzení ministrů ANO, že by jim nějak vyhrožoval, nebo že by na ně sbíral kompromitující materiály. “Nevím o čem mluví,” uvedl Chovanec v ČT. Nahrávku, na které Andrej Babiš ovlivňuje novináře Mf Dnes, je potřeba vyšetřit.

14:00 ODS chce řešit Babišovy nahrávky. Má dostatek podpisů pro mimořádnou schůzi

Poslanci se sejdou 10. května na mimořádné schůzi sněmovny, kde budou projednávat údajné zneužívání médií ze strany Andreje Babiše.

13:50 Za nahrávkou stojí agentura napojená na Chovance, tvrdí Babiš

Andrej Babiš uvedl, že za nahrávkou, ve které se baví s redaktorem MF Dnes, stojí agentura napojená na civilní rozvědku Úřad pro zahraniční styky a informace. Údajně má jít o agenturu z Plzně. Důkazy prý nemá.

13:20 Stropnický z USA: Která verze teď platí? Každý den vidím „zásadní verzi“

Na dotaz serveru Echo24 ohledně současné vládní krize reagoval ministr obrany Martin Stropnický s lehkou nadsázkou. „A platí to ještě? Jsem třetí den v USA. Každé ráno se dívám na internet. Pokaždé je tam zcela jiná „zásadní verze“. Pochopte, že bych nerad nudil komentováním něčeho, co už mezitím zase neplatí. To říkám v lehké nadsázce a zároveň s vědomím, že je to vážné,“ napsal Stropnický.

13:10 Zeman Babiše nyní neodvolá. Věc bude řešit po návratu z Číny

Prezident se návrhem na odvolání Andreje Babiše z vlády bude zabývat, až se vrátí ze své návštěvy Číny. Nejdříve tedy 18. května. Pro Parlamentní listy to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

13:00 Odposlech byla provokace novináře, řekl Babiš

„Pan premiér překvapuje každý den, vypadá jak komik, je to šaškárna, nerozumím tomu. Jeho důvody a argumenty na moje odvolání odmítám. Žádná média neovlivňuju, ta akce s tím odposlechem byla provokace toho novináře, on mi tam něco podsouval, já jsem to kopal od sebe, bylo to docela nepříjemný,“ řekl Babiš.

12:30 Sobotka udělal správnou věc, říká Bělobrádek
„Krok Bohuslava Sobotky chápu. Premiér udělal jedinou věc, která byla za dané situace možná, aby nedošlo k nedestabilizaci kabinetu jako celku. Nebylo jasné, zda prezident přijme dle ústavních zvyklostí demisi celé vlády a zároveň Miloš Zeman dával jasně najevo, že trvá na účasti Andreje Babiše ve vládě bez premiéra Sobotky. K tomu je třeba připočítat velmi nešťastné vystupování Andreje Babiše ohledně jeho ovlivňování novinářů, kdy nebyl schopen vyvrátit, že lidem lhal,“ uvedl pro server Echo24 šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

12:20 Rozhodnutí premiéra je podle Jurečky jediný logicky možný krok
Marian Jurečka na svém facebookovém účtu vyjádřil podporu premiérovi v jeho rozhodnutí Babiše odvolat.

12:20 Nejméně špatná možnost, označil Sobotkův krok Gazdík

„Dnešní rozhodnutí Bohuslava Sobotky považuji za nejméně špatné řešení z ostatních špatných řešení,“ uvedl na Twitteru Gazdík. Poslanec Jan Farský mluví o tom, že Sobotka vyzval na souboj Babiše a prezidenta Miloše Zemana.

12:15 Herman: Sobotkův krok ke stabilizaci situace vítám

„Rozhodnutí pana premiéra nepodávat demisi vítám.Je to krok ke stabilizaci situace v zemi. A to je priorita. Předpokládám, že personální otázky budou ještě předmětem jednání špiček koalice,“ uvedl pro Echo24 ministr kultury Daniel Herman.

11:35 Babiš to nechá na prezidentovi

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš nechá rozhodnutí o svém případném odvolání na prezidentovi Miloši Zemanovi. Telefonicky z Plzně vzkázal, že nevidí důvod ke svému odchodu z vlády. Argumenty premiéra Bohuslava Sobotky jsou podle něj směšné.

11:30 Sobotka poslal na Hrad návrh na odvolání Babiše

Premiér Bohuslav Sobotka už poslal prezidentovi republiky návrh na odvolání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Prezident musí podle ústavy návrhu vyhovět.

11:30 „Takhle se chovají senilní starci,“ řekl Štěch o Zemanově včerejším chování

„Já si myslím, že není důstojné jakéhokoliv občana, natož prvního občana České republiky. Já si pamatuji z mládí, že takto vystupovali senilní starci, kteří na tom už po všech stránkách nebyli dobře. Myslím si, že to prezident absolutně nezvládl. Je to pro něj velká ostuda,“ řekl Štěch.

11:00 Kalousek stojí za Sobotkou, odvolání Babiše podporuje

Předseda TOP 09 ocenil premiérovo rozhodnutí o stažení demise, která byla podle Kalouska tragickou chybou. Zároveň vyjádřil plnou podporu strany ve snaze odvolat skandály zatíženého ministra financí Andreje Babiše.


10:45 Hrad: premiér mění názory každou hodinu

Mluvčí prezidenta na svém Twitteru napsal, že si Hrad raději počká, zda Sobotka znovu nezmění názor. Podle Ovčáčka své názory premiér mění takřka každou hodinu. 10:15 Sobotka demisi nepodá, chce odvolání Babiše

Premiér Sobotka stáhne návrh na demisi vlády. Místo toho navrhne prezidentovi republiky odvolání ministra financí Andreje Babiše. Demisi stáhl kvůli Zemanově interpretaci, kdy se podle Sobotky prezident rozhodl porušit ústavní zvyklosti.

9:00 Grémium ČSSD se shodlo na dalším postupu

Užší vedení ČSSD se na ranním jednání dohodlo na dalším postupu ve vládní krizi. Podle Lubomíra Zaorálka byla shoda jednoznačná. Sobotka svolal mimořádnou schůzku s novináři, kde oznámí další kroky.

Sobotka řekl, že Babiš je zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá. Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává.

Návrh na odvolání ministra financí Babiše premiér z vlády odešle ještě během dneška. Věří, že Zeman bude postupovat dle ústavy a Babiše bez odkladu odvolá.

Hrad ještě v průběhu tiskové konference reagoval přes mluvčího Jiřího Ovčáčka na Twitteru: „Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Zoufalý premiér se právě snaží stáhnout do bahna celou republiku,“ napsal prezidentův mluvčí.

Poté serveru Echo24 nepotvrdil, že demisi prezident přijme. „Vyčkáváme dostatečný čas, zda nejnovější přemet pana premiéra platí a potvrdí se. U pana premiéra nikdy nevíte. Co řekne v 10:00, tak mnohdy neplatí už ve 22:00,“ napsal Ovčáček v sms.

Babiš chce ve vládě zůstat

Ministra financí Andrej Babiš, kvůli kterému celá krize vznikla, ale pro své odvolání nevidí důvod. Prý nechá rozhodnutí o svém případném odvolání za Zemanovi. „Nevidím důvod k odchodu z vlády. Sobotkovy argumenty jsou podle něj směšné,“ uvedl pro Českou televizi.

Podporu pro své rozhodnutí má premiér ze strany své ministryně Michaely Marksové. „Postup pana premiéra považuji za logický a v této situaci za jediný možný,“ uvedla pro server Echo24.

Za jeho změnu názoru ho chválí i předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Oceňuji, že pan premiér pochopil, že alibistickým rozhodnutím vzdát se zodpovědnosti, a dát veškerou pravomoc prezidentovi, byla tragická chyba,“ uvedl Kalousek s tím, že ČSSD má podporu strany. „Ta podpora bude vypadat tak, že necháme vládu dovládnout a nebude vyvolat jednání o její nedůvěře,“ řekl Kalousek.

Za chaotické to naopak považuje předseda ODS Petr Fiala. „Ministr financí Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka prohlubují v naší zemi krizi a způsobují chaos. Příčinou vládní krize jsou Andrej Babiš a chaotické kroky premiéra Sobotky. ODS znovu opakuje, že jediným řešením je zkrácení volebního období a předčasné volby v co nejbližším reálném termínu, tj. začátkem září,“ uvedl Fiala.

Demise celé vlády by podle Sobotky umožnila vládu rekonstruovat. Ve vládě by už nebyl ministr financí Andrej Babiš. Sám Sobotka byl údajně připraven ve vládě také nebýt. Kvůli Zemanovu interpretování ústavy, které je podle premiéra v rozporu se zvyklostmi a dosavadní praxí, se ale rozhodl demisi nepodávat. „Prezident republiky začal tvrdit, že s demisí premiéra nekončí celá vláda a že demise znamená, že se vymění pouze předseda vlády. V takové situaci ale moje demise nedává žádný smysl,“ řekl Sobotka.

Ke zlomu došlo zřejmě včera

Premiér se ke kroku odvolat jen ministra financí Andreje Babiše rozhodl po včerejším čtvrtečním odpoledním jednání na Hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Ačkoliv Zeman očekával, že Sobotka přinese demisi, nestalo se tak. Ten se přišel jen zeptat, jak bude prezident demisi celé vlády vnímat. Jelikož podle Sobotky Zeman začal veřejně interpretovat ústavu zcela v rozporu s ústavními zvyklostmi a hodlal odvolat pouze premiére, rozhodl se Sobotka původní rozhodnutí o podání demise změnit.

Čtěte více: Zeman nastražil past na Hradě. Sobotka se nedal

Na závěr čtvrtečního dne se sešlo i předsednictvo hnutí ANO, které znovu zopakovalo, že si vládu bez svého předsedy a ministra financí Andreje Babiše představit nedokáže a že jediný, kdo by měl z vlády odstoupit je premiér.

Na dalších reakce ministrů za hnutí ANO na dnešní prohlášení premiéra čekáme.

Čtěte také: Dokud Sobotka nepodá demisi, nebudeme jednat, diktuje ANO

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.