Dokud Sobotka nepodá demisi, nebudeme jednat, diktuje ANO

Podmínky hnutí ANO

Dokud Sobotka nepodá demisi, nebudeme jednat, diktuje ANONOVÉ
Tisková konference hnutí ANO Foto:

Foto: Printscreen ČT24

2
Domov

Echo24

Politici hnutí ANO odmítají vyjednávat o podmínkách pokračování vládní koalice, dokud nepodá premiér Bohuslav Sobotka demisi. Shodlo se na tom předsednictvo hnutí, řekl ve čtvrtek pozdě večer novinářům místopředseda ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Vedení i nadále stojí za svým předsedou Andrejem Babišem a nevidí důvod, proč by měl opouštět funkci ministra financí. Z kandidátů na příštího premiéra si ANO umí představit ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD i šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Ministra vnitra Milana Chovance, kterého dnes prezident Miloš Zeman spolu se Zaorálkem a Bělobrádkem označil za dalšího adepta na premiérské křeslo, Brabec nezmínil. „Pro nás z těch třech jmen si umíme představit dvě jména: Lubomíra Zaorálka, případně pana Bělobrádka,“ uvedl ministr životního prostředí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Za neuvěřitelné vedení ANO považuje to, že Sobotka „třikrát změnil názor“ a i když avizoval podat demisi tento týden, nakonec ji chce doručit na Hrad až v polovině května. „Pokud bychom měli jednat o podmínkách nějakého pokračování vlády na koaliční bázi, musí to být potom, až bude demise podána – bude-li podána,“ dodal Brabec.

Zástupci ANO jsou podle něj připraveni i přes toto stanovisko jednat s koaličními partnery příští týden na domluvené koaliční radě, i když v té době premiér demisi podle všeho ještě nepodá. ANO si chce situaci se sociálními demokraty a lidovci vyjasnit osobně, ne si posílat vzkazy přes média, poznamenal. O konkrétních variantách či personálním složení však hnutí hodlá diskutovat až poté, co premiér oficiálně oznámí odstoupení vlády a také podle toho, jak se zachová Zeman.

Čtěte také: Babiš poprvé slyšel nahrávky. A rozpomněl se na praktiky StB