Vlastnil Bentley i Lamborghini. Kdo je ruský ‚hacker‘ zatčený v Praze?

ÚDAJNÝ HACKER MÁ RÁD LUXUSNÍ AUTA

Vlastnil Bentley i Lamborghini. Kdo je ruský ‚hacker‘ zatčený v Praze?FOTOGALERIE
Fotka z Nikulinova Instagramu. Foto: Reprofoto: Instagram/i.tak.soidet
Domov

vb Echo24

Neopatrný frajírek, hvězda internetu a milovník luxusu. Tak by se dal ve stručnosti popsat údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin, kterého začátkem října zadrželi čeští policisté v Praze. Informace o Nikulinovi, kterému hrozí vydání do Spojených států, zveřejnilo na svém webu Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL).

Devětadvacetiletý Nikulin byl aktivní především na sociální síti Instagram, kde měl více než 40 tisíc sledujících. Na síti se chlubil například fotkami drahých automobilů nebo luxusních hodinek. V jeho garáži se prý vystřídaly vozy od výrobců jako Bentley, Mercedes-Benz nebo Lamborghini.

V minulosti se Nikulin také objevil v rozhovoru pro ruskojazyčný server zaměřený na auta. V rozhovoru byl představen jako „úspěšný podnikatel, do jehož portfolia patří stavební firma, autoservis a společnost prodávající luxusní hodinky,“ píše Rádio Svobodná Evropa. Z rozhovoru vyplývá, že Nikulin v minulosti vlastnil více aut značky Lamborghini.

Krátce poté, co ruskojazyčná sekce Svobodné Evropy zveřejnila svůj článek o Nikulinovi, se jeho profil na Instagramu uzavřel. Na síti však jdou stále dohledat některé snímky, které tam v minulosti zveřejnil.

Fotka z Nikulinova Instagramu.
Fotka z Nikulinova Instagramu. Foto: Reprofoto: Instagram/i.tak.soidet

Na dalším snímku se pochlubil rozměrnou televizí. Podle vlastních slov ji sice zapíná jen jednou měsíčně, protože nemá čas, ale přesto si chce podle všeho dopřát kvalitní obraz. Za televizi prý zaplatil 8000 dolarů (necelých 200 000 korun).

Fotka z Nikulinova Instagramu.
Fotka z Nikulinova Instagramu. Foto: Reprofoto: Youtube/smotraTV

Pozoruhodné je, že Nikulin, na něhož byl vydaný zatykač Interpolu, si počínal do značné míry lehkovážně – v týdnech před zatčením se vydal přes Bělorusko a Polsko do České republiky. Podle jeho známého, kterého oslovilo Rádio Svobodná Evropa, byl Nikulin „idiot“, protože se vydal do Evropy, i když „věděl o (zatykači) Interpolu“.

Poslední příspěvek se na jeho Instagramu objevil 11. října, tedy šest dní po zatčení v České republice, píše RFE. Ve stručné zprávě Nikulin napsal: „Vrátím se brzy, k čemu všechen ten rozruch?“

Útočil na sociální síť?

Nikulina, který je podle americké televize ABC zodpovědný za masivní hackerský útok na profesní sociální síť Linkedin z roku 2012, zadrželi pražští policisté ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) v jednom pražském hotelu 5. října. Po zadržení zkolaboval a musel být převezen do nemocnice.

Nyní je ve vazbě, jeho vydání do USA posoudí pražský městský soud. Pokud ho pravomocně povolí, rozhodne ministr spravedlnosti. Žádost o vydání zatím ministerstvo podle mluvčí Terezy Schejbalové neobdrželo.

Policisté rovněž zveřejnili video, které Nikulinovo zadržení zachycuje. Ve videu se objeví i vůz značky Mercedes, se kterým se Rus v minulosti fotografoval na Instagramu.

Proti vydání do USA se ale ohradila Moskva, které naopak žádá o Nikulovo vydání do Ruska. „Ruská strana odmítá uskutečňovanou praxi exteritoriální jurisdikce, vnucovanou Spojenými státy celému světu. Trváme na předání zadrženého ruského občana Rusku,“ uvedl mluvčí velvyslanectví Alexej Kolmakov.

Čtěte také: Moskva se snaží zabránit vydání hackera z ČR do USA

V minulosti Moskva ostře protestovala proti zadržení a vydání svých občanů americké justici, ať šlo o obchodníka se zbraněmi Viktora Buta či pilota Konstantina Jarošenka, který byl v USA odsouzen za pašování drog. But byl zadržen v roce 2008 v Thajsku, když padl do léčky zosnované americkými agenty. V USA si má podle rozsudku z roku 2012 odsedět 25 let.

Čtěte také: Pozor na americké agenty, loví Rusy, varuje ministerstvo