Pozor na americké agenty, loví Rusy, varuje ministerstvo

Varování ministerstva zahraničí

Pozor na americké agenty, loví Rusy, varuje ministerstvoNOVÉ
Ilustrační foto Foto: shutterstock.com
Svět

vb Echo24

Pokud jste Rus a chystáte se vycestovat do zahraničí, měl byste si to rozmyslet. Existuje totiž riziko, že vás unesou američtí agenti, kteří pořádají globální „lov“ na občany Ruské federace a unášejí je do Spojených států, kde proti nim vznášejí obvinění. Vyplývá to z prohlášení, které na svém webu v pátek zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničních věcí. 

Podle prohlášení ministerstva ohrožuje cestující Rusy „reálná“ možnost, že budou ve třetích zemích „zadrženi nebo zatčeni“ americkými tajnými a bezpečnostními službami. „I přes naše naléhání na Washington v otázce ustavení normální spolupráce mezi represivními orgány … úřady Spojených států pokračují v neakceptovatelné praxi ‚lovení‘ Rusů všude po světě, ignorují mezinárodní právo a kroutí za zády ruce jiným státům,“ uvádí ministerstvo v prohlášení.

Počet případů, kdy Američané unesli ruského občana, potom podle prohlášení ministerstva „překročil tucet“. Jako příklad Rusové zmiňují třeba Romana Selezňova, kterého prý američtí agenti „doslova ukradli“ na Maledivách v červenci 2014 a násilím dopravili do Spojených států, kde proti němu vznesli obvinění. V prohlášení se ovšem nepíše, proč byl Selezňov ve Spojených státech obviněn – podle obžaloby řídil zločineckou síť, která se zaměřovala na krádeže údajů o (zhruba 200 tisících) kreditních kartách. 

Lidé jako Selezňov pak podle prohlášení ministerstva musí čelit „předpojatému postoji“ americké „justice“ (v prohlášení je slovo justice napsáno v uvozovkách), která se je prý „všemožnými způsoby, včetně přímého vyhrožování, snaží dotlačit k přiznání viny“. Kromě toho prý americké soudy pracují při „absenci přesvědčivých důkazů“. V této souvislosti prohlášení zmiňuje další dva ruské občany, kteří byli „uneseni“ – Viktora Buta a Konstantina Jarošenka.

Stejně jako v případě Selezňova však ministerstvo zamlčuje, proč byli oba zmínění muži zadrženi a proč proti nim byla vznesena obvinění. Viktor But, který obchodoval se zbraněmi a podle kterého byl natočen film Obchodník se smrtí, se v Thajsku chytil do léčky nastražené americkými agenty, zatímco Konstantin Jarošenko, který byl dopaden v Libérii, si odpykává trest za pašování pěti tun kokainu. 

Čtěte také: Propusťte pilota! Rusko a USA se přou o ‚obchodníka se smrtí‘

Ministerstvo v závěru prohlášení uklidňuje občany tím, že příslušné úřady budou Rusům, kteří se octnou v tísni, poskytovat „nezbytnou konzulární a právní pomoc, zajišťovat bezpodmínečné respektování jejich legitimních práv a zájmů stejně tak, jako zajišťovat rychlý návrat domů“. 

Čtěte také: Liberální novináře deportujme do Česka, vyzývá Kreml ruský politik

A je to! Rusko teď může vykázat nežádoucí ‚agenty Západu‘