Propusťte pilota! Rusko a USA se přou o 'obchodníka se smrtí'

Bezúhonný pilot, nebo pašerák?

Propusťte pilota! Rusko a USA se přou o 'obchodníka se smrtí'PŘÍBĚH
Konstantin Jarošenko Foto: RT/youtube.com
1
Svět
Oliver Jahn
Sdílet:

Je ruský pilot Konstantin Jarošenko bezúhonný občan, nespravedlivě vláčený americkou justicí, nebo bezohledný pašerák kokainu? Rusko a Spojené státy se o to přou již čtvrtým rokem, zatímco si Rus odpykává dvacetiletý trest v New Jersey. Ve věci se angažuje i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Žalobci v New Yorku tento týden zamítli žádost o znovuotevření případu ruského pilota Konstantina Jarošenka, který byl odsouzen za pašování pěti tun kokainu do Spojených států. Jarošenko byl zadržen v roce 2010 v Libérii a deportován do USA. Rusko s uvězněním svého občana nesouhlasí a odsuzuje postup americké strany. Ten měl podle obhajoby zahrnovat i mučení. 

„Kancelář žalobce tvrdí, že i kdyby vzala v potaz nové důkazy předložené obhajobou, tak by soud neměl spustit žádné další vyšetřování nebo vést další slyšení v Jarošenkově případu,“ řekl agentuře RIA Novosti Alexej Tarasov, obhájce Konstantina Jarošenka. Ruská stížnost na průběh zadržení a věznění nařkla Spojené státy z únosu, mučení a antedatování Jarošenkova rozhodnutí o deportaci do Spojených států.

Úřad státního zastupitelství pro jižní obvod New Yorku vydal ruské straně 30stránkovou odpověď. V té uvádí, že i kdyby všechna obvinění proti postupu amerických orgánů byla založena na pravdě, Jarošenko by přesto měl zůstat ve vězení. „Proti rozhodnutí amerického státního zastupitelství se budeme moci odvolat u soudu před 30. červencem. Určitě předneseme naše sepsané námitky,“ řekl Tarasov.

Pět tun kokainu – věznice s minimální ostrahou

Obhájce dále dodal, že ve čtvrtek poletí do Moskvy, kde se má potkat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a rodinou Jarošenka. Společně mají rozhodnout, jaké by měly být jejich následující kroky.

Konstantin Jarošenko byl zadržen americkými agenty v Libérii v roce 2010 a následně bez uvědomění Ruska nebo jeho rodiny transportován do Spojených států. V září roku 2011 byl shledán vinným ze spolčení s úmyslem propašovat pět tun kokainu do USA, soud ho poslal na dvacet let za mříže. Moskva od té doby bojuje za jeho propuštění, protože věří, že byl uvězněn neprávem.

Jarošenko byl umístěn do federální věznice s minimální ostrahou Fort Dix v New Jersey. Nedávno si odsud stěžoval na zdravotní problémy. Ministr zahraničí Lavrov nato vyjádřil rozhořčení nad nedostatkem lékařské péče, kterou ruský pilot v zajetí dostává. Lavrov trval na tom, aby Jarušenka důkladně vyšetřil tým odborníků z ruského velvyslanectví. Po sérii nátlaku a diplomatických tahanic byl v únoru Jarušenko vyšetřen týmem pěti amerických doktorů.

Případ obchodníka se smrtí 

Ruské ministerstvo zahraničí v minulosti už mockrát kritizovalo Spojené státy za to, že neprávem zadržují ruské občany. Je to například kauza syna ruského poslance, kterého zadrželi američtí agenti na Maledivách, převezli jej na americkou základnu Guam a obvinili z počítačového pirátství a krádeže údajů o kreditních kartách.

Známý je i případ Viktora Buta. But se jako obchodník se zbraněmi v Thajsku chytil do léčky zosnované americkými agenty. Jeho letecké firmy převážely zbraně z východní Evropy například do Angoly a Libérie. Butův příběh inspiroval Hollywood k natočení filmu Obchodník se smrtí s Nicolasem Cagem v hlavní roli. 

Čtěte také: Rusové uvěznili ukrajinskou pilotku. Viní ji ze smrti dvou novinářů

Sdílet:

Hlavní zprávy