Oběť šikany na Facebooku vypátrala pachatele. Policie tápe

INTERNETOVÁ KRIMINALITA

Oběť šikany na Facebooku vypátrala pachatele. Policie tápe 1
Domov
Sdílet:

Když se na Facebooku před pár týdny objevily stránky „Postižené děti je třeba bez milosti zabíjet“ nebo „Nabízím na sex svou zfetovanou manželku“, Jaromír Merhaut nelenil a šel podat trestní oznámení. Na dotyčných stránkách, které pochopitelně nevytvořil, se totiž objevilo jeho jméno i telefonní číslo. Případů zneužívání Facebooku přibývá, policie si s nimi ale zatím neví příliš rady.

„Volalo mi asi deset lidí. Někteří začali ostřeji, ale brzy jsem jim vysvětlil, že s těmi stránkami nemám nic společného,“ říká Jaromír Merhaut ze Zlína. Nejvíc mu vadilo, že neznámý nenávistník uráží jeho ženu či děti – kdosi na Facebooku také tvrdil, že se oddává sexu s vlastním synem. Proto se obrátil na policii.

Proti další stránce,  která měla název „Požadujeme beztrestné vystřílení cikánů“, a byla rovněž opatřena Merhautovým jménem, fotkou i telefonem, protestovalo protirasistické sdružení Romea.

„Když jsem chtěl policii ve Zlíně ukázat dotyčné stránky na internetu, trošku mě zarazilo, když mi řekli, že nemají internet,“ vypráví Merhaut.

„Podle mě autorům nešlo o útok proti Romům, ale chtěli, aby si mě našli a dali mi nakládačku,“ říká Merhaut,který pracuje jako elektrotechnik a provozuje stránky o rockové hudbě. I poté, co věc oznámil na policii, vznikaly na internetu nové stránky s jeho jménem, například „Pojďme beztrestně zabíjet psy“.

Čtěte také: Facebook šíří nenávist a výzvy k vraždám. 'Neporušuje zásady'

„Zneužívání sociálních sítí je na permanentním vzestupu,“ potvrzuje současný trend šéf odboru počítačové kriminality na pražském policejním prezidiu Karel Kuchařík. Případ pana Merhauta je jen jedním z mnoha.

„Když jsem chtěl policii ve Zlíně ukázat dotyčné stránky na internetu, trošku mě zarazilo, když mi řekli, že nemají internet,“ vypráví Merhaut. Čeští policisté mají skutečně velmi omezený přístup k síti – jejich vedení tvrdí, že důvodem je zamezení úniku dat. Merhaut dodává, že z otázek, které policisté z obvodního oddělení kladli, bylo zřejmé, že se v problematice příliš neorientují, ale „byli vstřícní“.  „Věc je v šetření, víc nemohu sdělit,“ říká k případu zlínský vyšetřovatel Ladislav Ovesný.

„Nebyli to žádní Einsteinové“

Na internetu zběhlý Jaromír Merhaut se rozhodl, že pachatele virtuální nenávisti zkusí vypátrat sám. Na nenávistné stránky poslal přes Facebook zprávu. „Když na ni provozovatel oné stránky kliknul, ocitl se na stránce, kterou jsem měl pod kontrolou a zjistil jsem tak jeho IP logy. Očividně to nebyl žádný Einstein, když se nechal takhle vylákat,“ popisuje Merhaut.

Tyto údaje včetně kontaktu na poskytovatele internetového připojení, které využíval i pravděpodobný pachatel, poté předal pan Merhaut policii a ta poskytovatele kontaktovala  „Bylo to poprvé, kdy se na nás obrátila policie kvůli Facebooku. V minulosti s námi řešila třeba případy vyhrožování e-mailem nebo podvody při internetových dražbách,“ říká Lukáš Ronge z firmy Humlet, která sídlí v Trutnově, tedy na opačném konci republiky než oběť šikany pan Merhaut. Firma Humlnet poskytla policii jméno člověka, na nějž je napsán počítač, na němž dotyčné facebookové stránky vznikly.

„Policie mi v úterý sdělila, že dotyčná osoba, byla to žena z Trutnova, byla pozvána k podání vysvětlení. Tvrdila, že o stránkách nic neví, má doma nezaheslované wifi a někdo se jí tam asi naboural,“ vypráví Merhaut.

Lukáš Ronge z firmy Humlnet připouští, že podobné zneužití nezabezpečeného počítače je možné, ale dodává: „Myslím, že v tomto případě právě wifi zabezpečené heslem bylo.“ Vedoucí odboru počítačové kriminality Kuchařík o této konkrétní kauze mluvit nechce: „Nejsem aktuálně oprávněn komentovat daný případ.“

Co je závažná újma?

Jaromír Merhaut  tvrdí, že člověk či více lidí, kteří proti němu nyní útočí, jsou stejní lidé, s nimiž si loni právě na Facebooku vyměňoval ostré názory v době prezidentské kampaně. Nynější tvůrci hanopisných stránek ho prý už tehdy vulgárně napadali kvůli podpoře Karla Schwarzenberga a on jim to vracel. I když podle svých slov nepoužíval vulgarity, ale „pouze“ oslovení typu „rudá spodino.“

„Samotné vytváření fiktivních profilů není porušením našeho trestního zákoníku,“ říká obecně k problematice policista Kuchařík.

Podle Merhauta se zlínští vyšetřovatelé nechali slyšet, že jeho případ budou posuzovat spíše jako přečin proti „občanskému soužití“ a ne jako trestný čin. S tím ale rockový fanoušek ze Zlína nesouhlasí a chce se proti tomu případně odvolat.

„Samotné vytváření fiktivních profilů není porušením našeho trestního zákoníku,“ říká obecně k problematice policista Kuchařík. Policie by musela podle něj dokázat, že dotyčnému „jsou závažně porušována práva  a dotčená osoba jednáním utrpí vážnou újmu.“ Kdy už o vážnou újmu jde a kdy ještě ne, je prý problematické určit. Jasné je to podle kriminalisty pouze v případě, že útočník neoprávněně ovládne cizí existující účet a následně pod cizí identitou zneužije navázaných kontaktů k vylákání peněz.

Sama policie upozorňuje, že komunikace s firmou Facebook, jejíž evropská pobočka sídlí v Irsku, je svízelná. Téměř vždy, když uživatel sítě oznámí, že nějakou stránku považuje za nevhodnou či nenávistnou, přijde odpověď, že obsah „neporušuje zásady komunity“. Stížnosti totiž vyhodnocuje robot, který evidentně není nastaven na češtinu, případně zahraniční pracovníci Facebooku, kteří jsou na tom podobně. Například stránky vybízející k násilí proti Romům zmizely až poté, co na ně upozornilo větší množství lidí.

Mravnostní delikty USA hlásí bez prodlení

Česká policie sice může při pátrání po tvůrcích obsahu požádat o pomoc americké kolegy, úspěch se ale dostaví jen v některých případech. „Pokud jde o extrémistické projevy postižitelné u nás, nejsou nám požadované údaje zpřístupněny, jiné zkušenosti máme u mravnostních deliktů, kde požadované informace nám jsou  poskytnuty bez prodlení,“ dodává policejní specialista. Podle něj by bylo ideální, kdyby v dané oblasti došlo ke sjednocení mezinárodního práva.

Podle advokátky Kláry Kalibové, která se případy internetové kriminality zabývá, jsou však i podle amerického práva - na rozdíl od útoků proti skupinám obyvatel - postižitelné útoky proti konkrétním osobám.

„Čeští policisté mají s případy zneužívání internetu bohužel minimální zkušenosti a v problematice tápou. To je zásadnější problém než moje jedna kauza, protože podobných jsou stovky či spíš tisíce,“ podotýká Jaromír Merhaut.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz