Facebook šíří nenávist a výzvy k vraždám. 'Neporušuje zásady'
Práce pro policii
Výzvy k veřejným popravám konkrétních lidí či k vyvraždění celých etnik se opakovaně objevují na Facebooku. Americká firma obsah, který je v Česku trestný, stahuje jen neochotně a až po delší době. A nebo vůbec.
Na sociální síti Facebook se na začátku dubna objevila stránka s názvem "Požadujeme beztrestné vystřílení cikánů“. Její součástí byla například "Petice za beztrestné zabíjení cikánských bestií" a další výzvy k vraždění a násilí proti Romům.
„Jakmile jsme existenci stránky zjistili, nahlásili jsme ji pomocí formuláře na Facebooku jako nenávistné stránky,“ říká ředitel protirasistické organizace Romea Zdeněk Ryšavý. Vzápětí však jemu a další lidem, který si na brutální obsah stěžovali, přišla přes Facebook nepodepsaná odpověď administrátora: "Zkontrolovali jsme stránku, kterou jste nahlásili jako obsahující nenávistný jazyk nebo symboly, a zjistili jsme, že neporušuje naše Zásady komunity."
Stížností administrátorům sociální sítě ale přibývalo a když na severu Romea.cz (a později také v Reflexu) zároveň vyšel článek o tom, že podobné výzvy splňují kritéria trestného činu, rasistické výzvy z Facebooku náhle zmizely. Stěžovatelům přišlo toto oznámení: „Přehodnotili jsme rozhodnutí, které jsme učinili v souvislosti s vámi nahlášeným uživatelem Požadujeme beztrestné vystřílení cikánů.“
Kojící žena jako tabu
„Stížnosti na stránky Facebooku fungují tak, že je vyhodnocují najatí Indové, kteří samozřejmě česky neumí a netuší, co se na nich píše a stížnosti ignorují. Reagují pouze v případě, kdy přijde dostatečný počet oznámení. Když se ale na Facebooku objeví kojící žena, mažou to okamžitě,“ upozorňuje Daniel Dočekal ze serveru Lupa.cz. Podle něj je „skandální“, že firma jako Facebook nemá v Česku a v dalších evropských zemích zastoupení podobně jako třeba Google či Microsoft.
Další facebooková stránka dokonce nedávno vyzývala k fyzické likvidaci konkrétních lidí. „Požadujeme veřejnou popravu výkonného ředitele Romea, o.s., Zdeňka Ryšavého,“ hlásila výzva, u níž byl uveřejněn i Ryšavého snímek. Vedle této stránky vznikla i jiná, která žádala zavraždění Ryšavého malé dcery, romské novinářky a dnes mluvčí ministra pro lidská práva Jarmily Balážové či kandidáta strany Zelených Davida Tišera.
„Kvůli stránkám vyhrožujícím konkrétním osobám jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele, ale Facebook o jejich stažení nežádali, protože jsme chtěli dát policii čas k úkonům,“ říká Ryšavý. Stránky ale záhy zmizely samy. Je tedy možné, že tyto stránky stáhl sám jejich autor.
V USA je to jinak
Podle právničky Kláry Kalibové ze sdružení In Iustitia, která trestní oznámení podala, česká policie nyní plánuje požádat o právní pomoc v zahraničí. „Čekáme na to, jak si to česká policie vykomunikuje s policií v Dublinu,“ říká Kalibová a dodává, že pobočka firmy Facebook odpovědná za Evropu sídlí právě v Irsku. Policie by nyní podle ní měla společnost Marka Zuckerberga požádat o poskytnutí údajů o počítači, na němž byly zmíněné stránky založeny. Poté by bylo možné odhalit i jejich autora.
„Stejně důležité by ale bylo přesvědčit firmu Facebook o tom, že k jejím hodnotám patří respekt a odpor vůči diskriminaci a nenávisti. Facebook je bohužel využíván třeba i k šikaně dětí, které nemají možnosti obrany,“ dodává Kalibová.
Právnička připomíná, že obsah vyzývající k nenávisti proti skupinám obyvatel je trestný v Evropě, Kanadě či Austrálii. V USA, kde Facebook sídlí, ale není. Tam je možné stíhat jen autory stránek, které útočí proti konkrétním lidem – jako ve zmíněném případě aktivisty Zdeňka Ryšavého. Je tedy téměř jisté, že informace o tom, na jakém počítači vznikla stránka "Požadujeme beztrestné vystřílení cikánů“, Facebook neposkytne.
„Stálo by tedy za úvahu, zda by evropští politici neměli vystoupit proti stavu, kdy právní systém USA v této oblasti de facto ovládá právní systém v Evropě,“ podotýká právnička Kalibová.