Kojení na veřejnosti? Stalo se. A Britové se hádají

TÉMA Č. 1

Kojení na veřejnosti? Stalo se. A Britové se hádajíNOVÉ
Protestující matky před hotele Claridge's. Foto: Print Screen / Twitter / Michele Burnett
3
Svět

mc Echo24

Nejdiskutovanějším celospolečenským tématem ve Velké Británii je momentálně kojení na veřejnosti. Pozornost k tomu přivedla žena, která byla v luxusním londýnském hotelu Claridge's tamním personálem požádána, aby sebe i svou tříměsíčně dceru během kojení zakryla látkovou plenou.

Pětatřicetiletá Louise Burnsová, matka tří dětí a manželka herce Nicka Burnse, byla jednáním zaměstnanců pětihvězdičkového hotelu podle svých slov v šoku a cítila se poníženě, píše The Independent. Na incident žena vzápětí upozornila fotkami zveřejněnými na svém profilu na sociální síti Twitter.

Až stovka londýnských matek se rozhodla vyjádřit svou solidaritu s paní Burnsovo a současně i protestovat proti jednání Claridge's. Zvolily nejjednodušší formu: v sobotu 6. prosince kojily na chodníku přímo před hotelem.

Ke kontroverznímu tématu se vyjádřilo několik předních osobností Spojeného království. Nigel Farage, europoslanec a lídr Strany nezávislosti Spojeného království, prohlásil, že by ženy během kojení neměly být "otevřeně ostentativní". Farage sice řekl, že proti matkám kojícím na veřejnosti osobně nic nemá, uvědomuje si nicméně, že mnoho lidí to uvádí do rozpaků. Matkám proto navrhuje, že by si během kojení “snad mohly sednout do kouta“.

Další politik, starosta Londýna Boris Johnson, zastává názor, že by matky při kojení svých dětí na veřejnosti měly být diskrétní. ,,Z mého pohledu záleží na tom, jak to děláte. Myslím si, že to lze dělat jistým diskrétním způsobem," prohlásil v rozhovoru pro rádio LBC.

Moderátor pořadu Top Gear Jeremy Clarkson ve svém sloupku pro The Sun zase napsal, že “kojení je přirozené“. Vzápětí ale dodal, že to je podobné jako s močením: Když lidé potřebují močit, jdou do malé místnosti, kde jsou v soukromí.

Kojení na pláži ano, v autobuse ne 

V kontrastu s názory těchto mužů jsou zajímavé výsledky veřejného průzkumu, který vypracoval Statista, největší statistický portál na světě. Z nich vyplývá, že většina Britů nevidí v kojení na veřejnosti problém. Nejméně vadí Britům, když žena kojí na pláži (84 %), na lavičce v parku (79 %) nebo na veřejných místech obecně (77 %). O něco méně pochopení mají pro podobnou situaci v restauraci (59 %), v prostředcích veřejné dopravy (62 %) či na veřejných záchodcích (66 %).

Jaký postoj zastávají ke kojení na veřejnosti Češi? Anketa tn.nova.cz vypovídá o tom, že ze 4 tisíc dotázaných nevadí kojení na veřejnosti celým 3 tisícům z nich, tedy 75 %. Podobně se vyjádřilo i 60 % z celkových téměř 10 tisíc respondentů v anketě na webu Ona DNES.

 Čtěte také: Je pití alkoholu v těhotenství trestný čin?