Je pití alkoholu v těhotenství trestný čin?

Precedentní soud

Je pití alkoholu v těhotenství trestný čin?NOVÉ
Foto: Wikipedia - Ilustrační foto
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Británie řeší kauzu matky, která konzumací alkoholu během těhotenství způsobila retardaci své dcery. Pokud však soud přiřkne dívce jako oběti trestného činu kompenzaci, povede to k nebezpečnému precedentu pro další těhotné, obávají se mnozí.

Britský soud má v listopadu rozhodnout, zda se žena dopustila trestného činu, když jako těhotná požívala ve velké míře alkohol. Pokud by se tak stalo, získala by nyní šestiletá dívka jako oběť tohoto kriminálního činu finanční kompenzaci, píše britský deník The Independent.

Podle advokáta Neila Sugarmana, který postiženou dívku zastupuje, obdržela matka během těhotenství několikrát varování, že přehnanou konzumací alkoholu poškodí své dítě. „Nyní je na soudu, aby rozhodl, zda lehkomyslné požívání alkoholu vedlo k otrávení plodu,“ uvedl.

Dívka se skutečně narodila s takzvaným zárodečným alkoholickým syndromem (FOA) a trpí růstovou vadou. Syndrom, který je způsoben nadměrným pitím alkoholu v těhotenství, může mimo jiné přivodit obličejové vady nebo poškodit intelektuální vývoj dítěte.

Pokud však soud skutečně uzná trestnou činnost ženy, povede to k nebezpečnému precedentu pro další těhotné, obávají se přední ženské dobročinné organizace. Na základě toho by se totiž veškeré pití alkoholu během těhotenství mohlo stát trestným činem.

„Měli bychom brát velmi vážně veškeré kroky, které zpochybňují základní právo těhotných žen na jejich život a právo svobodně se rozhodovat,“ uvedla vedoucí organizace Birthrights Rebecca Schillerová. „Těhotné ženy si zaslouží podporu a respekt, ne vyhlídku trestního stíhání za chování, které by v jiném případě nebylo nijak nelegální.“

„Nevěřím tomu, že má cenu takto kriminalizovat ženy,“ řekla Maria Cattericková z ženské charitativní organizace FASD. „Většina žen by nikdy nevypila alkohol, kdyby věděly, že to uškodí jejich dětem.“

Sugarman však takové obavy vyvrací s tím, že návrh na kompenzaci nemá za cíl kriminalizovat další ženy. Podle něj má tato kauza pouze za cíl dokázat, že pokud „lehkomyslnost ženy vyústila v poškození dítěte, mělo by dítě získat náhradu, která vylepší jeho život,“ uvedl.

Sdílet:

Hlavní zprávy