1 Zabaví i osobní šperky

Německé země na jihu začaly běžencům zabavovat majetek

, NOVÉ

Témata: , , ,

Bavorsko a Bádensko-Württembersko začaly přicházejícím uprchlíkům zabavovat jejich cennosti a hotovost, aby z vybrané částky zaplatily běžencům ubytování a stravu. Peníze a jiné hodnotné věci musí odevzdat v hodnotě nad dvacet tisíc korun v Bavorsku, v Bádensku-Württembersku dokonce běžencům nechají jen zhruba deset tisíc korun.

,,Hotovost a cennosti úřady uprchlíkům zabaví, jestliže jejich cena přesáhne 750 eur (asi 20 tisíc korun) a jestliže jejich držitel má, nebo bude mít vysoký účet,“ řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann německému deníku Bild.

Spolkové země na jihu, jmenovitě zatím Bavorsko a Bádensko-Wuttembersko tak počínaje tímto týdnem začaly přicházejícím uprchlíkům zabavovat hotovost a cennosti, stejně jako Švýcarsko, které o této praktice nedávno rozhodlo. Lidé utíkající ze zemí jako Sýrie nebo Afghánistán budou tak muset odevzdat vše, co bude dávat dohromady hodnotou vyšší než 750 eur v Bavorsku a v Bádensku dokonce 350 eur (asi 9,5 tisíce korun). Peníze by pak podle úřadů měly jít na stravu a ubytování uprchlíka.

Podle deníku Bild se policií vybrané částky v některých státech již pohybují v čtyřmístné cifře. Tím, že jižní státy zavedly tuto poměrně drsnou praktiku podle deníku využily federálního zákona, který říká, že azylanti musí do doby než obdrží pomoc od státu vyžít s vlastními prostředky.

,,Když si zde zažádáte o azyl, musíte využít svůj příjem a majetek než se vám dostane pomoci od státu,“ řekl deníku federální komisař pro integraci a zdůraznil, že to zahrnuje například i rodinné šperky.

Opatření ihned po jeho zavedené začala kritizovat opoziční levicová strana Die Linke s tím, že jsou tím ohrožována základní práva azylantů.

Stejnou praktiku v nedávné době avizovalo zavést i Dánsko, jehož vláda plánuje schválit kritizovaný zákon, který by dánským úřadům umožňoval to samé. V praxi zabavování platí například ve Švýcarsku. V Dánsku však chtějí zabavovat částky, které by přesahovaly v přepočtu 36 tisíc korun. S tím, že se opatření nebude vztahovat na věci osobní hodnoty jako snubní prsteny.

Čtěte také: Dánsko musí EU vysvětlovat zabavování majetku uprchlíků

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.