Jen 40% Němců je pro zásah NATO, pokud spojence napadne Rusko

Průzkum důvěry v NATO

Jen 40% Němců je pro zásah NATO, pokud spojence napadne RuskoNOVÉ
Obraz NATO se zlepšil na obou stranách Atlantiku Foto:

Ilustrační foto, Shutterstock

3
Svět

tp Echo24

Pouze 40% Němců podporuje zásah NATO, pokud některého ze spojenců napadne Rusko. Tato překvapivá čísla vyplývají z průzkumu veřejného mínění vydaného institutem Pew Research Center, který se aliancí podrobně zabýval.

Na stejnou otázku pak odpovědělo kladně 72 % Nizozemců, 62 % Poláků nebo 58 % Kanaďanů. Ve zkoumaných zemích platí, že čím více považují Rusko za hlavní nebezpečí, tím ochotnější jsou pomoci spojencům v případě konfliktu.

Zhruba šest z deseti Američanů má dnes kladný postoj ke spojenecké alianci, jak dále vyplývá z průzkumu veřejného mínění Pew Research Center.

Podpora NATO se zvýšila v Kanadě, Německu, Nizozemsku a Polsku. Po poklesu důvěry během předešlého roku vyjadřuje podporu i většina Francouzů. Zlepšení postoje k NATO zapříčinil paradoxně zřejmě americký prezident Donald Trump, který nazval alianci „zastaralou“ a podnítil tak pochybnosti o tom, zda USA dokáží dostát svým závazkům ke spojencům.

Navzdory celkovému vzestupu důvěry v NATO existují ostré rozdíly ve vnímání jeho úkolů mezi jednotlivými zeměmi. V USA podporují NATO více liberálové než konzervativci. Z Evropských zemí pak alianci podporují spíše ty s majoritní pravicovou politikou.

Nový průzkum Pew Research Center se uskutečnil mezi 9 761 respondenty v USA, Kanadě, Francii, Německu, Nizozemsku, Polsku, Španělsku, Švédsku a ve Velké Británii od 16. února do 10. dubna 2017.

Čtěte také: Nové brigády pro českou armádu. Potřebujeme vozidla i vojáky