VIDEO: Space X vynesla do vesmíru českou družici
DRUŽICE Z PRAHY
Ve čtvrtek odpoledne odstartoval let do vesmíru český nanosatelit z dílny Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLU), který ponese hned dva detektory pro monitoring záblesků gama záření. Družici sestrojila výzkumná skupina pod vedením Norberta Wernera z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (PřFMU). Výzkumná skupina astrofyziky vysokých energií z PřFMU bude také odpovědná za analýzu vědeckých dat. Družice pojmenovaná VZLUSAT-2 letí do vesmíru s dalšími menšími družicemi na raketě Falcon 9 od americké firmy SpaceX, kterou vlastní vizionář Elon Musk.
Čeští vědci tak pokračují v ověřování funkce detektorů záblesků gama záření na oběžné dráze. Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru dalších 105 družic. Po startu, živě přenášeném on-line, první stupeň rakety hladce přistál na pozemní ploše na Floridě. Musk už do vesmíru vynesl přes 300 družic. Na videu Czech Space News se můžete podívat na start rakety, který je komentovaný odborníky.
Nanodružice nese na palubě také dva detektory gama záření a detektor částic 2SD pro mapování kosmického počasí a ionizujícího záření na oběžné dráze, za kterými stojí tuzemské vědecké týmy.
Detektor částic 2SD vyvinuli vědci z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Na oběžné dráze Země je od roku 2019 už jeden detektor částic 2SD do tuzemských vědců. Nynější přírůstek podle ČVUT vedle měření počtu částic a jejich individuální identifikace dokáže také určit směr jejich letu a jejich energii. Studium vesmírného počasí a ionizujícího záření na oběžné dráze má v budoucnu pomoci ochránit přístroje i lidské posádky před kosmickým zářením.
Nanodružice z Prahy
K pasažérům tentokrát patří také asi čtyřkilová nanodružice VZLUSat-2 vyvinutá v pražském Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu (VZLU). Jde o družici k ověření nových technologií, jejím hlavním přístrojem jsou dvě kamery k pozorování Země. Cílem jsou podrobné snímky planety. Je to devátá tuzemská družice a třetí družice kategorie CubeSat z Česka.
VZLU dodává, že „Nanosatelit je vybaven experimentální kamerou a jednotkou pro přesné řízení polohy. Kromě toho na jeho palubě budou také další generací přístrojů, které se již osvědčily na předchozím satelitu VZLUSAT-1,“ připomíná původní prototyp technologické družice.
V tiskové zprávě Masarykovy univerzity se píše, že „Cílem vědců je vytvoření celé flotily takových detektorů, které by měly postupně pokrývat celou oblohu. Propojením dat z těchto detektorů pak budou schopni lokalizovat místa, odkud záblesky gama záření pochází, a provést další měření a pozorování. Záblesky gama záření vznikají při srážkách neutronových hvězd nebo při gravitačním zřícení velmi hmotných, rychle rotujících hvězd a pro astrofyziky představují možnost, jak objasnit a prokázat řadu fyzikálních jevů,“ dodává.
Detektory zrekonstruoval mezinárodní maďarsko-česko-japonský tým. Norbert Werner říká, že „Za analýzu vědeckých dat z nich získaných je odpovědná výzkumná skupina astrofyziky vysokých energií na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity,“ upřesnil.
Družice má především ověřit technologie pro další mise české satelitní konstelace. „Družice se sice podle plánů dostane do vesmíru už 13. ledna, ale z oddělovače bude uvolněna až 7-15 dní po startu. Na informaci o tom, zda všechno funguje, jak má, si proto budeme muset počkat,“ uzavírá Werner.