Teroristický útok na klub: 50 mrtvých a 53 raněných

terorismus na Floridě

Teroristický útok na klub: 50 mrtvých a 53 raněnýchAKTUALIZUJEME
Útočník v gay klubu v Orlandu zastřelil dvě desítky lidí. Foto: FOTO: YouTube (printscreen: BBC WORLD NEWS).
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Jde o střelbu s největším počtem obětí v historii USA. V nočním klubu v Orlandu na Floridě zemřelo podle policie 50 lidí a dalších 53 osob bylo s různě vážnými zraněními převezeno do nemocnic. Mužem, který útočil, byl devětadvacetiletý Omar Mateen, americký občan afghánského původu. V USA se narodil a žil na Floridě asi 200 kilometrů jihovýchodě od Orlanda. FBI vyšetřuje případ jako teroristický čin. Prověřuje se i podezření, zda muž měl vazby na islamistické extremisty. Podle stanice NBC totiž muž chvíli před útokem volal na policii a přihlásil se k ideologii Islámského státu. Policie vyhlásila výjimečný stav.

Omar Mateen nebyl na seznamu možných teroristů, policie ho ale v současné době vyšetřovala kvůli blíže neupřesněnému zločinu. Muž rovněž absolvoval výcvik ve střelbě, uvedl člen výboru Sněmovny reprezentantů pro vnitřní bezpečnost Peter King. Útočník několik hodin držel skupinu rukojmích a byl zlikvidován.

Čtěte také: ‚Má nás, je tu s námi.‘ Synovy poslední SMS matce při masakru v klubu

‚Odešli jsme a za pár sekund začaly výstřely.‘ Svědectví z gay klubu

Střelec byl podle šéfa orlandské policie Johna Miny ozbrojen puškou útočného typu, střelnou zbraní a měl u sebe nespecifikovanou výbušninu. Do klubu vtrhl okolo 2:00 místního času (8:00 SELČ) a policisté se rozhodli proti němu zakročit a osvobodit rukojmí asi po třech hodinách. Nejprve provedli kontrolovaný výbuch, který měl odvést útočníkovu pozornost, a pak jej zlikvidovali.

Osvobozeno bylo při jejich akci nejméně 30 lidí. Policisté nyní řeší, zda jde o případ domácího terorismu, nebo byl útočník ve spojení s nějakou zahraniční organizací.

„Bylo to šokující. Prásk, prásk, prásk, pořád dokola,“ řekl televizi CNN návštěvník klubu Christopher Hansen, kterému se podařilo uniknout na ulici. Venku pak stejně jako další pomáhal odnášet zraněné, na jejichž převoz do nemocnic nestačily sanitky, a tak s nimi jezdily i policejní vozy.

Svou soustrast rodinám obětí vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Ten nařídil vládě, aby tamní komunitě i vyšetřovatelům poskytla veškerou možnou pomoc.

„Prezident požádal o to, aby byl pravidelně informován o vývoji, zatímco FBI a další federální činitelé spolupracují s policií v Orlandu a snaží se shromáždit více informací,“ uvedl ve svém prohlášení Bílý dům.

V gay klubu se v době útoku bavilo více než sto lidí. „Slyšeli jsme rychlou střelbu. V místnosti, kde jsem byl, si lidé lehali na zem. Neviděl jsem střelce ani zraněné,“ popsal BBC jeden z návštěvníků klubu Ricardo Negron Almodovar. „V jednu chvíli nastala krátká pauza a naše skupina vstala a vydala se k východu. Když jsme ho nalezli, tak už jsem jen utíkal,“ dodal.

Další svědci popisují, že palba se zprvu mísila s hlasitou taneční hudbou a lidé si nebyli jisti, zda nejde o součást show. Až když se ozvaly první výkřiky „Utíkejte!“, došla děsivá skutečnost všem.

 

O den dříve ve stejném městě zastřelil patrně vyšinutý fanoušek dvaadvacetiletou zpěvačku Christinu Grimmieovou.

Čtěte také: Zpěvačku a youtuberku zabil vyšinutý fanoušek

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články