Nejsem špión, tvrdí ruský novinář nařčený Prahou
Odmítnutí akreditace
Ruský novinář pobývající bezmála 30 let v České republice Alexandr Kuranov se brání proti nařčením ze špionáže. Ministerstvo zahraničí mu totiž neudělilo novinářskou akreditaci z bezpečnostních důvodů, což rozvířilo spekulace o možném napojení na ruské tajné služby. Na stranu reportéra prokremelské agentury RIA Novosti a televize RT se postavila zástupkyně OBSE za svobodu médií Dunja Mijatović i publicista Jan Urban.
Jako šok popisuje nečekané neprodloužení novinářské akreditace ministerstvem zahraničních věcí Alexandr Kuranov. V Československu působil od roku 1989 a pro moskevská média psal po celou dobu svého zdejšího pobytu. Už před 15 lety pak v Česku získal trvalý pobyt a nyní by měl zemi opustit.
„Je poškozená moje lidská i novinářská čest. Nemám pocit viny, nikdy v životě jsem nebyl špion,“ řekl v Událostech, komentářích Kuranov. „V každém případě chci bojovat za to, aby tu nezůstal předpoklad, že jsem dělal něco špatného proti České republice nebo lidem,“ bránil se dále v pořadu České televize.
Ministerstvo zahraničí při vysvětlování neprodloužení novinářské licence ruskému novinářovi neuvedlo konkrétní důvod. Server Neovlivní.cz nicméně uvedl, že ze sdělení ministerstva může vyplývat to, že novinář bude muset skončit kvůli podezření ze špionáže.
„Důvody, které vedly k neprodloužení novinářské akreditace Alexandra Kuranova, jsou utajované podle zákona č. 412/2005 Sb. o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, v platném znění. Můžeme ale potvrdit, že MZV ČR jeho žádost zamítlo,“ stojí ve vyjádření ministerstva zahraničí.
Právo odvolat se
Rozhodnutí Prahy vyvolalo v Moskvě podrážděné reakce. Marie Zacharová z ruského ministerstva zahraničí uvedla, že se ČR chová jako cenzor v honbě za pronásledováním ruských novinářů, podobně jako to mají praktikovat některé západní státy. Ke kritice se přidala i zástupkyně OBSE pro svobodu médií z Bosny a Hercegoviny Dunja Mijatovićová.
„V případě odmítnutí nebo odvolání akreditace musí být takové rozhodnutí doprovázeno právem odvolat se proti důvodům odmítnutí,“ citovala Ria Novosti Gunnara Vranga, tiskového mluvčího Mijatovičové.
Na stranu Kuranova se postavil i známý český publicista Jan Urban. „V právním státě mi přijde nesmyslné, aby penzistovi s trvalým pobytem odebralo ministerstvo akreditaci bez předložení důkazů,“ uvedl na dotaz deníku ECHO24.cz Urban.
„Nespekuluji, zda může nebo nemůže být špión, k takovým případům ve světě dochází, nikdy ale ne bez uvedení konkrétních důvodů pro neudělení akreditace,“ dodává Jan Urban. Proti rozhodnutí ministerstva se Alexandr Kuranov hodlá odvolat a požádat o jeho prověření.
Odmítnutí akreditací či rovnou vyhoštění novinářů mezi českou a ruskou stranou není ničím novým. Rusko například v roce 2006 neprodloužilo akreditaci reportérovi ČT Janu Moláčkovi a o 4 roky později dalšímu zpravodaji ČT v Moskvě Josefu Pazderkovi. Naopak česká strana odmítla prodloužit akreditace Rusům Vladimirovi Silkinovi a Leonidovi Sviridovovi.