Babišův člověk bojoval o Thermal proti státu. Teď hotel řídí

Konflikt zájmů

Babišův člověk bojoval o Thermal proti státu. Teď hotel řídíNOVÉ 1
Domov
Pavel Baroch
Sdílet:

V představenstvu státní akciové společnosti Thermal bude nově zastupovat zájmy státu i známý karlovarský advokát Tomáš Ficner. Jenže tentýž právník stál před pár lety ve sporu o lázeňský hotel proti státu. Zastupoval soukromou firmu X a R, která soudní cestou žádala o odkoupení Thermalu v rámci nepovedené privatizace. Dokládají to dokumenty, které má ECHO24.cz k dispozici.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se rozhodl zcela vyměnit vedení státní akciové společnosti Thermal-F. Jak dokládá kopie notářského zápisu z 27. června, odvolal pětičlenné představenstvo a osmičlennou dozorčí radu. Babiš zároveň jmenoval zcela nové tříčlenné představenstvo a tříčlennou dozorčí radu.

Členem představenstva se stal i advokát Tomáš Ficner, který minimálně u Ústavního soudu zastupoval společnost s ručením omezeným X a R ve sporu se státem o vlastnictví Thermalu.

Tato informace ministerstvo financí očividně zaskočila. Na otázky redakce ECHO24.cz, jestli to u právníka Ficnera není konflikt zájmů, zda o těchto souvislostech vědělo a jestli neuvažuje o advokátově výměně za jinou osobu, ministerstvo odpovědělo stručně: „Situaci v současnosti prověřujeme a řešíme. Budeme vás případně informovat.“

Právník Tomáš Ficner se vyjádřit nemohl, protože byl ve čtvrtek mimo kancelář a jeho asistentka odmítla sdělit číslo jeho mobilního telefonu. Podle vyjádření pro deník Právo ale Ficner tvrdí, že není ve střetu zájmů, protože už firmu X a R nezastupuje.

Z dokumentů, které má ECHO24.cz k dispozici ale vyplývá, že advokátní kancelář Ficner & Partners má sídlo na stejné karlovarské adrese jako společnost X a R.

Spor o vlastnictví hotelu

Celá kauza sahá až do počátku 90. let, kdy se stát rozhodl známý lázeňský hotel Thermal prodat. Jenže vítěz výběrového řízení nezaplatil kupní cenu, takže tehdejší Fond národního majetku oznámil společnosti X a R, která skončila na druhém místě, že vítězem soutěže je ona.

Protože původní kupující odmítl privatizovaný majetek vydat, podal na něj Fond národního majetku žalobu. Soudní spor po několika letech vyhrál. Jenže pak už fond se společností X a R dál nejednal, a z hotelu vytvořil akciovou společnost Thermal-F.

Žalobu o určení vlastnického práva pak podala společnost X a R. Podle dokumentů, které má ECHO24.cz k dispozici, firma první spor u Okresního soudu v Karlových Varech vyhrála, ale odvolací Krajský soud v Plzni rozsudek v roce 2009 změnil v neprospěch soukromé společnosti. Firma pak neuspěla s dovoláním k Nejvyššímu soudu, ani se stížností k Ústavnímu soudu.

„Ústavní soud konstatuje, že obecné soudy po řádně vedeném řízení v souladu se zásadou nezávislosti soudní moci zaujaly právní názor, který má oporu ve skutkovém stavu,“ uvádí se v nálezu Ústavního soudu z února 2012, jehož kopii má ECHO24.cz rovněž k dispozici.

V písemném usnesení je přitom uvedeno, že X a R spol. s r. o. zastupuje JUDr. Tomáš Ficner, Ph.D.

Vyhozený ředitel

Nový ředitel státního hotelu Thermal Daniel Křováček byl podle deníku MF Dnes propuštěn z vedení jiného hotelu po stížnostech zaměstnanců. Křováček dříve vedl hotel Čajkovskij v Karlových Varech.

Podle podřízených zneužíval peníze a pracovníky hotelu k soukromým účelům a prý se dohodl s konkurencí na vytunelování podniku. Křováček odmítl informace komentovat, uvedl deník.

Mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka deníku pouze řekl, že noví lidé ve vedení Thermalu jsou kvalifikovaní odborníci.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz