Boj na Praze 8. Kvůli stažení časopisu létají trestní oznámení

Vytiskli, stáhli a znovu vytiskli

Boj na Praze 8. Kvůli stažení časopisu létají trestní oznámeníNOVÉ
Rozkaz k přetisknutí měsíčníku dala zástupkyně starosty Alena Borhyová (ANO) Foto: hnutí ANO
2
Domov

Filip Nachtmann

Stát je v rozkladu, připomíná s oblibou šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Vinou jeho spolupracovníků je nyní v rozkladu i radnice Prahy 8. Členové hnutí ANO nestihli včas odevzdat příspěvek do únorového čísla radničního časopisu. Protože jsou ale ve vedení radnice, už vytištěný časopis stáhli a přetiskli. Městskou část to stálo zhruba 250 tisíc korun. Jak zjistil deník ECHO24.cz, teď kvůli tomu jedna z radních čelí trestnímu oznámení. Podle ANO může za přetisk bývalý zaměstnanec radnice.

Trestní oznámení míří na radní a místostarostku Alenu Borhyovou (ANO), která přetisk schválila. Minulý týden ho podal jeden ze zaměstnanců úřadu. Podle něj se radní mohla dopustit stažením a zničením původního vydání poškození cizí věci a vytisknutím upraveného vydání časopisu Osmička porušení povinnosti při správě cizího majetku.

„My také plánujeme podat trestní oznámení. O přetisknutí únorové Osmičky chceme mluvit tento týden na zastupitelstvu. Radní už jsme požádali o informace. Podle našeho názoru není možné vyhodit čtvrt milionu oknem kvůli tomu, že chybí jeden příspěvek, který byl navíc opakovaně vyžadovaný,“ řekla deníku ECHO24.cz poslankyně a zastupitelka TOP 09 na Praze 8 Markéta Adamová.

„Jedná se o pracovněprávní záležitost, kterou způsobil bývalý zaměstnanec úřadu. Předpokládám, že škodu po něm bude městská část vymáhat,“ říká místostarosta Matěj Fichtner.

Radní za hnutí ANO jakékoliv pochybení odmítají. I podané trestní oznámení podle nich nasvědčuje tomu, že šlo o pouhou provokaci z řad bývalého vedení radnice. Současné vedení městské části zároveň uvažuje, že bude chtít škodu zaplatit po bývalém zaměstnanci. Tím má být někdejší šéfredaktor Osmičky Tomáš Kňourek.

„Jedná se o pracovněprávní záležitost, kterou způsobil bývalý zaměstnanec úřadu. Předpokládám, že škodu po něm bude městská část vymáhat,“ řekl deníku místostarosta a poslanec ANO Matěj Fichtner. Právě jeho příspěvek se v únorovém vydání neobjevil. „Trestní oznámení si může podávat kdokoliv na kohokoliv, ale v tomto případě je to směšné, protože radní Borhyová žádnou škodu nezpůsobila,“ dodal.

Radnice kontruje a ruší nevýhodné smlouvy

Ani hnutí ANO nezůstává v přestřelkách na osmé městské části pozadu. Proti opozici tak vyrazilo s údajnými předraženými smlouvami v odboru kanceláře bývalého tajemníka. Jak už psala dříve MF Dnes, tajemník si měl loni vydělat přes milion a půl, asistentka v jeho odboru přes milion korun.

Nové vedení městské části už podle svých slov platy nadstandardně ohodnocených zaměstnanců snížilo. A před několika týdny také vypovědělo nevýhodnou kolektivní smlouvu z období před volbami 2014.

„Kolektivní smlouva je v rozporu s dobrými mravy a v této podobě je pro městskou část nevýhodná. Jsme přesvědčeni, že byla uzavřena účelově a jen proto, aby bránila organizačním změnám nezbytným pro zefektivnění provozu úřadu,“ zdůvodňuje vypovězení smlouvy Fichtner. Dle něj měla původní dohoda zaručovat zaměstnancům nadstandardní podmínky. Například výše odstupného mohla dosáhnout až čtrnáctinásobku měsíčního průměrného výdělku.

Čtěte také: Prostě to přetiskneme. ANO kvůli prezentaci vyhodilo statisíce

Hádky provázejí Prahu 8 už od loňských voleb. Problémy začaly už při volbě vedení radnice. Koalice hnutí ANO, ČSSD a Strany zelených tu totiž vládne s tichou podporou komunistů. Největším trnem v oku je současné pravicové opozici šéf místní KSČM Zdeněk Nagovský. Ten před revolucí pracoval jako pohraničník.