O žlutých vestách a budoucnosti Francie. V Knihovně Václava Havla debatovala i komentátorka Týdeníku Echo

Tradiční debata

O žlutých vestách a budoucnosti Francie. V Knihovně Václava Havla debatovala i komentátorka Týdeníku EchoNOVÉ
Michael Žantovský Foto:

Foto: Knihovna Václava Havla

Domov

jhr Echo24

Francouzská nejistota. Jak ovlivní současný odpor a demonstrace Žlutých vest směřování Francie a a celé Evropy? V úterý 29. ledna přišli na toto téma debatovat do Knihovny Václava Havla diplomaté Kateřina Lukešová, Pavel Janyška, filozof Petr Fleischman i komentátorka Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Před zaplněným sálem knihovny diskusi moderoval její ředitel Michael Žantovský.

Debata se točila okolo demonstrací, které vyvolalo hnutí Žlutých vest. To od listopadu 2018 protestuje proti rostoucím cenám pohonných hmot a bydlení a donutilo prezidenta Emmanuel Macrona k dialogu. Diskuze se zaměřovala na to, kdo tito protestující jsou a kdo je reprezentuje. Hosté hovořili o tom, jak dobře zvládla hlava státu ustát „tlak ulice“ a co budou stále trvající demonstrace znamenat pro budoucnost Francie. 

Všemožné debaty a kulturní akce se v Knihovně Václava Havla konají pravidelně. Za leden se kromě situace ve Francii konalo čtení pro Josefa Škvoreckého nebo obvyklá debata s autory týdeníku Respekt. Ve středu knihovna láká na uvedení knihy pamětí Jana Šolce, někdejšího spolupracovníka a poradce Václava Havla, mluvčího Občanského fóra.

Proti restriktivní fiskální a sociální vládní politice protestují Francouzi od poloviny listopadu. První vlny protestů 17. listopadu se zúčastnilo 282 000 osob. Demonstranti, z nichž značnou část tvoří lidé s nižšími příjmy, upozorňují na vysoké ceny a tvrdí, že prezident Emmanuel Macron ignoruje potřeby běžných občanů a prosazuje reformy sloužící bohatým.

Čtěte také: Vytrvalé žluté vesty protestovaly ve Francii už jedenáctou sobotu? Bylo jich 20 tisíc, policistů čtyřnásobek

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.