Vytrvalé žluté vesty protestovaly ve Francii už jedenáctou sobotu? Bylo jich 20 tisíc, policistů čtyřnásobek

Vytrvalé žluté vesty protestovaly ve Francii už jedenáctou sobotu? Bylo jich 20 tisíc, policistů čtyřnásobekNOVÉ
Protesty žlutých vest v Paříži Foto:

Foto: Reuters

Svět

Za reformy

Echo24

V Paříži a na dalších místech Francie v sobotu pokračoval už jedenáctý sobotní protest takzvaných žlutých vest. Prezident Emmanuel Macron nicméně ubral demonstracím na síle, když před deseti dny zahájil celonárodní debatu o společenských a hospodářských problémech. Francie přesto kvůli případným nepokojům nasadila v sobotu 80 000 policistů – zhruba stejný počet lidí vyjádřil svou nespokojenost v ulicích během posledních dvou víkendů.

Celkový počet účastníků sobotních demonstrací policie odhadla na 22 000. Asi 2500 protestujících prošlo pařížskou třídou Champs-Elysées, kde byla zastavena doprava. Macronovu celonárodní debatu označili shromáždění za „kouřovou clonou“, která má Francouzům zastřít prezidentovo zaměření na obchod.

Celkem se v sobotu ve francouzské metropoli vydaly do ulic čtyři průvody, které se sešly na náměstí Bastily. Policie tam podle agentury AFP zasahovala slzným plynem a vodními děly proti radikálním demonstrantům, kteří na strážce pořádku házeli rozbitý městský mobiliář. Zadrženo bylo 22 výtržníků.

„Jsme zapomenuti,“ citovala AFP Mervyna Ramsamyho, zaměstnance nemocnice ze severu Paříže. Stěžoval si zároveň na nedávné zavírání porodního oddělení i dalších nemocničních úseků.

„Mám plat 1200 eur (27 000 Kč). Peníze mi nedojdou v půlce měsíce, ale hned šestý den. Už nezvládám přežívat. Proto jsem tady – protože se nic neděje, nic se nemění,“ řekla agentuře AP na Champs-Elysée 52letá pracovnice asistenční služby Nicole.

AFP informovala i o protestech mimo metropoli: zhruba 250 demonstrantů se sešlo ve Štrasburku před budovou Evropského parlamentu, přibližně stovka žlutých vest se objevila v Montpellier a shromáždění se odehrála i v normadském městě Évreux, v Bordeaux, v Toulouse nebo v Marseille.

Agentura AP demonstranty popisuje od krajně levicových až po příslušníky politického středu. Mnoho z nich si přeje, aby prezident znovu zavedl daň z majetku a umožnil veřejnosti navrhovat referenda, v nichž by se rozhodovalo o nejrůznějších otázkách: od vystoupení z EU až po změny ústavy. Ve středu jedna z frakcí žlutých vest oznámila založení občanské platformy pro květnové volby do Evropského parlamentu.

Francouzi proti restriktivní fiskální a sociální vládní politice, kterou považují za nespravedlivou, protestují od poloviny listopadu. První vlny protestů 17. listopadu se zúčastnilo 282 000 osob. Demonstranti, z nichž značnou část tvoří lidé s nižšími příjmy, upozorňují na vysoké ceny a tvrdí, že Macron ignoruje potřeby běžných občanů a prosazuje reformy sloužící bohatým.

Čtěte také: Ve Francii pokračují protesty žlutých vest, do ulic vyšly desítky tisíc lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.