1 ŽLUTÉ VESTY

Ve Francii pokračují protesty žlutých vest, do ulic vyšly desítky tisíc lidí

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Kolem 27 000 lidí se podle odhadu policie v sobotu odpoledne zapojilo ve francouzských městech do protestu žlutých vest. Francouzskou metropolí prošlo podle odhadu pařížské policie asi 7000 demonstrantů. „Macrone odstup!“ volali na adresu prezidenta Emmanuela Macrona, pokoušejícího se uklidnit vztek protestujících spuštěním celonárodní debaty o problémech země. V Paříži má na pořádek dohlížet na 5000 policistů, uvedla agentura AFP s odvoláním na policejní prefekturu. K zajištění pořádku v celé zemi bylo nasazeno okolo 80 000 policistů, tedy přibližně stejně, jako bylo minulý víkend demonstrantů.

Někteří demonstranti podle médií kráčeli i se zpodobněním rakví v narážce na deset obětí na životech od začátku protestů, které v polovině listopadu odstartovala nespokojenost s mezitím odvolaným zdražením pohonných hmot.

V Rouenu došlo k několika incidentům a policie použila slzný plyn, uvedl list Le Parisien na svém webu. V Paříži policisté zatím zadrželi tucet lidí, uvedla agentura AFP. Transparenty demonstrantů si tropily posměch z Macrona i policejního násilí. „Svoboda, rovnost, Flashball!“ hlásal jeden z plakátů v narážce na heslo republiky a značku policejních granátometů.

U pařížské Invalidovny, kde se demonstranti scházejí, přibývá čím dál více lidí, uvedl list Le Parisien na svém webu. Podle agentury Reuters se očekává, že demonstrantů bude během dne přibývat.

Ve městech, jako je Le Havre či Štrasburk, demonstrovalo podle odhadů 300 až 600 žlutých vest. V Rennes se ale sešlo 2000 lidí, v Bordeaux 4000 a v Toulouse 5000. Poprvé se podle AFP demonstrace konala i v kantonu Saint-Jean-de-Luz, kde protestovalo kolem 1000 lidí.

Organizátoři demonstrace v hlavním městě vyzvali účastníky, aby si s sebou vzali „květinu či svíčku“ k uctění památky „zabitých či zraněných pro věc (protestů)“ od jejich začátku 17. listopadu.

Výzva souvisí s polemikou okolo používání gumových projektilů, vystřelovaných z policejních granátometů. Kritici jim připisují desítky vážných zranění, zejména v případě zásahu hlavy, kdy jsou vážně ohroženy oči.

I přes tyto polemiky 58 procent Francouzů nepovažuje použití síly policií za nepřiměřené, uvedl list Le Figaro s odvoláním na průzkum společnosti Odoxa-Fiducial. Více než čtyři pětiny Francouzů se podle této ankety obávají dalšího ničení veřejného a soukromého majetku. Více než dvě třetiny se domnívají, že vláda není na výši situace.

Za nejpřekvapivější ale autoři průzkumu označili zjištění, že 64 procent dotázaných vyčítá – obecně chváleným – pořádkovým silám, že nejsou dostatečně efektivní ve střetech s výtržníky.

Od začátku protestů ministerstvo vnitra zaregistrovalo kolem dvou tisícovek zraněných demonstrantů a tisícovky policistů, a to včetně 31 vážných zranění, způsobených v 13 případech zásahem gumového projektilu do hlavy a v ostatních případech výbuchy ohlušujících granátů se slzným plynem či užitím fyzické síly, připomněl Le Parisien. Realita však může být horší, než úřední údaje, protože novinář David Dufresne specializující se na policejní problematiku se podle listu dopočítal 308 případů. Z toho 108 lidí utrpělo zásahy do hlavy a 15 lidí přišlo o oko.

Vzhledem k násilnostem se většina reportérů zpravodajsky kryjících demonstrace těší podle rozhlasové stanice France-Info „blízké ochraně“ od bodyguardů, kteří mají například i zkušenosti z Pásma Gazy.


Čtěte dále: Macron: Francie letos zůstane zapojená do bojů v Sýrii, na Blízkém východě i v Africe

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.