Co se chce od Řeků: musíte žít jako Češi

V oku řeckého hurikánu

Co se chce od Řeků: musíte žít jako ČešiKOMENTÁŘ 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Jeviště k dalšímu dějství řecké krize je připraveno, smršť komentářů pomalu utichá, aby se rozpoutala v největší síle hurikánu po neděli, až skončí referendum. Divoké zvraty při vyjednávání, dobrodružné hledání viníků, urážky, soucit a pozdní lítost ještě mohou posloužit k zaplnění politického a mediálního prostoru, všechno ale stejně utichá v očekávání, jestli řecký lid řekne své ne, nebo ano.

Ani z oficiálních stránek referenda, které nechala vytvořit aténská vláda, není úplně jasné, o čem se vlastně hlasuje. Občané se mají vyjádřit k reformám, které chce po řecké vládě Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond, tedy tzv. Trojka. Ale co je čeká, pokud reformy odmítnou nebo přijmou, o tom se už vedou spory. Ministr financí Janis Varufakis tvrdí, že v prvním i druhém případě zůstane Řecko součástí eurozóny a může spoléhat na evropskou pomoc. Při referendu se vlastně jen rozhoduje o podmínkách, za kterých bude pomoc poskytnuta. Šéf skupiny ministrů financí z eurozóny Jeroenem Dijsselbloem však upozorňuje, že odmítnutím reforem Řekové odmítnou i jakýkoliv nový záchranný program. Členství Řecka v eurozóně se tím minimálně zpochybní.

Musíte žít jako Češi

Spory se ovšem nevedou o návrzích reforem, které mezinárodní instituce předložily Řecku jako podmínku další pomoci. Pokud se Češi chtějí v souvislostech řecké krize aspoň trochu orientovat, tak je pro ně tento rozměr klíčový. Ony brutální úspory, kterým se brání řecká vláda a značná část obyvatel, nejsou pro většinu firem ani občanů likvidační. Dobře to je vidět na požadovaných změnách důchodového systému. Trojka si přeje, ať výdaje na důchody poklesnou do konce roku 2016 o 1,5 procenta HDP. Stále ale vzhledem k ekonomickému výkonu o čtyři pětiny vyšší objem peněz než v Česku. Podle návrhu Trojky bude mít Řek od roku 2022 nárok na penzi v 67 letech, kdo ovšem odpracuje aspoň 40 let, bude mít nárok ve dvaašedesáti. V Česku to bude horší. Do penze se bude odcházet ve čtyřiašedesáti, ať člověk předtím pracoval, jak chtěl dlouho. Pokud ovšem nebude mít Čech odpracováno 35 let, tak může na důchod čekat dalších pět let. Řekové by měli zpřísnit pokuty za předčasný nástup do důchodu, které Češi zavedli v roce 2011.

Dalším nesnesitelným opatřením má být zvýšení daní z přidané hodnoty. Řekům se to pochopitelně nelíbí, protože zvýšení sazeb DPH zažili před pěti lety, kdy snížená i horní sazba vyrostly o čtyři procenta. Tentokrát je ovšem nic podobného nečeká. Horní sazba zůstane na 23 procentech, snížená na třinácti a supersnížená na šesti procentech, tedy na úrovni, které je velmi podobná tuzemským poměrům se sazbami 10, 15 a 21 procento. Řada služeb a zboží se podle návrhu přesune ze snížené sazby nahoru, konkrétně restaurace, dodávky vody, veřejná doprava, lístky v kině, placená televize, bydlení, rekonstrukce bytů a oblečení. V zásadě se tím Řekové přizpůsobí tuzemským poměrům.

S rozumem v koncích

Mezinárodní instituce mají osm dalších požadavků, které se ovšem většiny běžných občanů nedotknou. Zvýší se sazba firemní daně z 26 na 28 procent a především se zruší její výjimky například pro zemědělce. Budou zavedeny insolvenční zákony, finanční úřady získají nezávislost na vládě, zruší se kartelová ochrana v turistickém průmyslu, budou se privatizovat státní podniky včetně přístavů, regionálních letišť, státních drah a dálnice A2 na severu země. Při pohledu zdálky se zdá přísný požadavek, aby tzv. primární přebytek rozpočtu (bez započtení splátek dluhu) dosáhl letos jedno procento a během dalších tří let vyrostl na 3,5 procenta HDP. To by pro Českou republiku, která ročně splácí dluhy na úrovni dvou procent HDP, letos znamenalo hospodařit s rozpočtovým deficitem ve výši jednoho procenta. Byl by to splnitelný úkol, Řekové jsou na tom ovšem ekonomicky hůře.

Kdyby se tedy Řekové rozhodli pro přijetí reforem, nic strašného se jim nestane. Návrhy Trojky by bylo možné vzít přinejmenším za základ racionální debaty, při které by bylo možné někam se dostat. Jenže se zdá, že čas na rozumnou diskusi už uplynul. Vrátit se může v tom případě, když Řekové v referendu návrh Trojky přijmou a když bude vláda Alexise Tsiprase jejich verdikt respektovat. Jestli se ovšem zachovají podle své tradice a na nátlak zvenčí odpovědí jasné „Ne“, začne teprve opravdová řecká jízda, která může skončit jakkoli.

Čtěte také: Řecko mezi eurem a marxismem. Šancí je odchod z eurozóny

Tsipras hrozí Řekům: ‚ANO‘ povede ke snížení důchodů

Řecká loterie v 10 bodech: co přijde po nesmyslném referendu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články