´Desítky lidí viděly, kdo sestřelil let MH17´ říká šéf Doněcké republiky

Tragédie letu mh17

´Desítky lidí viděly, kdo sestřelil let MH17´ říká šéf Doněcké republikyNOVÉ 1
Svět

mc Echo24

Vyšetřování pádu malajsijského Boeingu 777 z poloviny července sice stále probíhá, současně se však objevují „zaručené informace a důvěryhodná svědectví“ o tom, kdo za pádem letadla stojí. Několik desítek svědků prý vidělo, jak let MH17 Malajsijských aerolinek sestřelily dva ukrajinské tryskáče. Tvrdí to vůdce samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko, píše server Sputniknews.com.

,,Všechno jsem to viděl. Byla tam dvě letadla a Boeing. Ty dvě letadla pak odletěla a Boeing se zřítil k zemi. Okamžitě jsem věděl, že to letadlo bylo sestřelené ukrajinskými letouny. Doněcká lidová republika Boeing nesestřelila a to ze dvou důvodů: Zaprvé jsme lidé a ne zvířata, zadruhé nedisponujeme takovými technickému prostředky," řekl během čtvrteční tiskové konference v Doněcku Alexandr Zacharčenko. Dodal, že pokud by to bylo nutné, kromě něj existují desítky dalších svědků.

Ve špatný čas na špatném místě?

Zatímco Ukrajina a opatrněji i Západ se kloní k názoru, že letadlo sestřelili povstalci raketou země-vzduch, separatisté a Moskva logicky zaujímají opačné stanovisko. Ruský deník Komsomolskaja pravda otiskl dne 23. prosince výpověď zaměstnance ukrajinské letecké základny v Dněpropetrovsku, který ze sestřelení Boeingu také obviňuje Kyjev. Muž tvrdí, že se na základnu, kde pracuje, vrátil v den pádu Boeingu ukrajinský stíhací letoun Su-25. Letoun se však vrátil bez raket vzduch-vzduch, se kterými základnu opouštěl. Muž ve své výpovědi pro noviny také citoval pilotova slova po návratu. Říkal prý: "to letadlo bylo ve špatný čas na špatném místě".

Čtěte také: Trosky sestřeleného letounu v Nizozemí znovu sestaví

Ruská vyšetřovací komise hned den na to sdělila, že muže ze základny v Dněpropetrovsku podrobila výpovědi na detektoru lži. Polygraf podle Rusů jeho výpověď potvrdil. Svědek pak také identifikoval pilota letounu Su-25 – měl jim být kapitána Vladislav Vološin. Ruská komise proto po ukrajinské vládě žádá, aby podrobila výpovědi na detektoru lži také samotného kapitán. Prozatím je však k dispozici pouze prohlášení Ukrajinské bezpečnostní služby, která sice potvrdila, že Vološin slouží jako pilot u ukrajinského letectva, ale v den, kdy došlo k havárii Boeingu, nebyl ve službě.

Let číslo MH17 společnosti Malaysia Airlines z Amsterdamu do Kuala Lumpur havaroval dne 17. července na východě Ukrajiny. Při neštěstí zahynulo všech 298 lidí, kteří byli na palubě. Vyšetřování se ujaly nizozemské úřady, protože přes 200 pasažérů byli občany Nizozemska. Na začátku září zveřejnili vyšetřovatelé předběžnou zprávu, ve které jako příčinu pádu letadla uvádí zasažení stroje "množstvím vnějších objektů s vysokou energií". Výsledky podrobnějšího zkoumání mají být hotovy na jaře.

Čtěte také: Nizozemci prošetří i verzi, že letoun MH17 sestřelili ze vzduchu