5 BRUTALITA ISLÁMSKÉHO STÁTU

Islamisté uřízli hlavu americkému novináři

UVNITŘ VIDEO

Teroristé z Islámského státu tento týden zavraždili amerického novináře, který byl skoro dva roky nezvěstný. James Foley, novinář na volné noze, zmizel v Sýrii v listopadu 2012. Nyní se na internetu objevilo video s jeho vraždou rukou islámských fanatiků.

Devětatřicetiletý James Foley přispíval do GlobalPost a pro zpravodajské pořady NBC News a PBS NewsHour či pro agenturu AFP. Když zmizel během války v Sýrii, GlobalPost spustil kampaň za jeho vystopování, mělo se za to, že ho zadrželi vládní vojáci a je zadržován v syrském vězení. Zmizel na severovýchodě země poblíž hranice s Tureckem. Poslední stopa byla, že ho jacísi ozbrojenci natlačili do auta. Od té doby už o něm nikdo neslyšel. Foley byl v zajetí už během války v Libyi, kde byl zadržen v dubnu 2011 a propuštěn po šesti týdnech.

„Kéž bych měl víc času. Kéž bych měl naději ještě jednou spatřit svoji rodinu,“ říká také Foley. Na konci videa jeden z teroristů v černém obleku s maskovanou tváří uřízne Foleymu hlavu.

Zpráva o Foleyho smrti se nyní objevila na videu umístěném na oficiálním twitterovém účtu Islámského státu s názvem  "Vzkaz Americe". Maskovaný muž angličtinou s britským přízvukem říká: "Toto je James Wright Foley, americký občan, z vaší země. Jako vláda jste v čele agrese vůči Islámskému státu." Klečící Foley v oranžovém šatu je přinucen přečíst dopis odsuzující americké bombardování v Iráku. Přečte, že je to "poslední hřebíček" do jeho rakve. A že jeho „skutečným vrahem“ je Amerika.

Teroristé varují, že pokud se USA nestáhnou z Iráku, další zadržený novinář Steven Joel Soltoff bude také zabit. I on je ve videu ukázán klečící v oranžovém šatu. „Kéž bych měl víc času. Kéž bych měl naději ještě jednou spatřit svoji rodinu,“ říká také Foley. Na konci videa jeden z teroristů v černém obleku s maskovanou tváří uřízne Foleymu hlavu.

Čtěte také: Utopíme vás v krvi, vzkazují islamisté Američanům

Bílý dům v úterý prohlásil, že pravost videa zatím nebyla potvrzena. Zatím prý nebylo možné ověřit jeho autenticitu. "Pokud je pravé, jsme zděšeni brutální vraždou nevinného amerického novináře a vyjadřujeme nejhlubší soustrast jeho rodině a přátelům," řekla mluvčí Bílého domu Caitlin Haydenová. Nejmenované oficiální zdroje ale podle AP uvedly, že video je zřejmě pravé. Prezident Barack Obama by se dnes k události měl vyjádřit. Šlo by o první případ, kdy Islámský stát takto veřejně zabil amerického občana.

Čtěte také: Dalších 6000 bojovníků rozšířilo řady islamistů

Foleyho rodina smrt svého blízkého potvrdila na facebookovém profilu, jenž byl zřízen na podporu zajatého novináře. Rodina zdůraznila, že "na něj nikdy nebyli hrdější". "Nasadil svůj život, aby světu ukázal utrpení syrského lidu," uvedla matka novináře Diane Foleyová a poprosila islamisty, aby ušetřili životy ostatních rukojmí. "Stejně jako Jim jsou nevinní. Nemají vliv na politiku americké vlády v Iráku, Sýrii, ani jinde na světě," napsala Foleyová.

Čtěte také: Konvertovat a vdát se za džihádistu. Volba unesených žen

"Obama nařídil vojenské operace proti Islámskému státu, čímž Ameriku v podstatě přivádí na šikmou plochu směrem k nové válečné frontě proti muslimům," říkají ve videu titulky v angličtině a arabštině. Následují černobílé letecké záběry zachycující vzdušné útoky. "Americká agrese proti Islámskému státu," vysvětluje popisek.

"Život tohoto amerického občana, Obamo, závisí na tvém dalším rozhodnutí," říká maskovaný muž. 

"Dnes na nás vaše vojenské letectvo každý den v Iráku útočí. Vaše údery způsobily oběti mezi muslimy. Už nebojujete proti povstání. My jsme islámská armáda a stát, které byly přijaty velkým množstvím muslimů na celém světě," dodal muž, načež klečícího podřezal. 

Na konci videa pak je vidět jiný zajatec v oranžové kombinéze a jméno v rohu obrazovky: Steven Joel Sotloff. "Život tohoto amerického občana, Obamo, závisí na tvém dalším rozhodnutí," říká maskovaný muž. Sotloff byl rovněž novinářem na volné noze a jeho články vycházely z časopisech Time a Foreign Policy. Nezvěstný je od července 2013, kdy naposledy reportoval ze severu Sýrie. 

Čtěte také: Islamista, který zavraždil amerického novináře, je zřejmě Brit

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.