Babiš se navezl do Vietnamců. Je to trapné, reaguje jejich zastánce

Bič na živnostníky

Babiš se navezl do Vietnamců. Je to trapné, reaguje jejich zastánceNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: FOTO: Shutterstock
Domov

bp Echo24

Krátce poté, co ministr financí Andrej Babiš označil jako jeden z důvodů pro zavedení on-line kontroly živnostníků vietnamské obchodníky, kteří podle něj „jak známo neplatí daně“, reagoval na jeho slova předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Babišův argument označil za „trapnou výmluvu“. Winter to napsal na stránkách zmíněné společnosti.

Winter se pohoršoval nad slovy ministra Babiše s tím, že jeho argumentace ohledně Vietnamců prostě nemůže obstát. „Platí dvojnásobně vyšší daně než například Ukrajinci a navíc ve svých kamenných obchodech po celé České republice už dávno mají elektronické pokladny,“ uvedl Winter, který se dlouhodobě zastává vietnamské menšiny v Česku.

Rétorika namířená proti vietnamským obchodníkům je podle Wintera způsobená „lobby určitých obchodníků“, kteří se chtějí zbavit konkurence. „Chtějí mít monopol, aby mohli socialisticky pracovat za kapitalistické peníze,“ napsal Winter. V České republice podle něj podniká až třicet tisíc Vietnamců jako fyzické osoby. Jejich pracovitost je prý někomu „někomu solí v očích“.    

Čtěte také: O živnostníky nejde, ale Vietnamci neplatí daně, mlží Babiš o on-line kontrole

Podle Wintera navíc oceňuje služby obchodníků vietnamského původu široká veřejnost, protože poskytují „dlouhou otevírací dobu a úsměvy“. Zdůvodnil to také březnovým průzkumem agentury Median, který se týkal vztahu Čechů k národnostním menšinám. Vietnamci se v průzkumu obliby umístili hned za Slováky a Poláky a předstihli například Němce nebo Ukrajince.

Marcel Winter reagoval na ministrovo vystoupení v poslanecké sněmovně při čtvrtečních interpelacích. Babiš se stal terčem kritiky opozičních poslanců kvůli on-line kontrole živnostníků, kterou plánuje zavést ministerstvo financí podle chorvatského vzoru. „Žádných živnostníků se to vlastně netýká. Proč mluvíte o živnostnících? Jedná se o restaurace a maloobchod. Mimochodem o kamenné obchody. Také o Vietnamce, kteří, jak známo, neplatí daně,“ prohlásil Andrej Babiš na půdě parlamentu.

Proti je opoziční ODS

Babišův návrh na elektronickou evidenci tržeb kritizuje mimo jiné i opoziční ODS. „Nevidím v tom žádnou potřebu. Bude to stát obrovské peníze. Jak stát, tak živnostníky. A bude to hrozná buzerace všech,“ opřel se do Babišova návrhu předseda ODS Petr Fiala. „Jsme připraveni udělat, co můžeme, aby to neprošlo,“ zmínil na setkání s novináři. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura později upřesnil, že je strana připravena kvůli návrhu zablokovat obstrukcemi sněmovnu.

Návrhu zákona se obsáhle věnuje aktuální vydání Týdeníku Echo: