Nemusím vzít zpět jediný výrok o migraci, rýpnul si Seehofer do Merkelové

Uprchlická krize

Nemusím vzít zpět jediný výrok o migraci, rýpnul si Seehofer do MerkelovéNOVÉ
Horst Seehofer Foto: Foto: Shutterstock
Svět

Echo24

Vývoj mi dal za pravdu, nemusím vzít zpět jediný výrok týkající se migrace, je přesvědčen bavorský premiér a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Spolková vláda už uprchlickou politiku zásadně změnila, řekl také v projevu k bavorským poslancům.

„Bavorsko je na tom tak dobře jako ještě nikdy v dějinách,“ prohlásil v úvodu svého vystoupení Seehofer. Přesto má podle něj i v důsledku teroristických útoků z léta a uprchlické krize řada obyvatel strach a obavy z budoucnosti. V takové situaci lidé potřebují orientaci, jasný směr a spolehlivá pravidla, která se budou dodržovat. „Musí platit právo a pořádek, na hranicích i ve vnitrozemí,“ nechal se slyšet Seehofer.

„Můžu dnes přinejmenším sám za sebe říci, že po dvanácti měsících v krizovém módu nemusím korigovat jedinou prognózu, analýzu nebo výrok z této doby,“ uvedl bavorský premiér, který dlouhodobě patří k největším kritikům uprchlické politiky německé kancléřky Angely Merkelové ze sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Právě Merkelová naopak nedávno přiznala, že Německo nebylo loni na příchod velkého množství běženců připravené. Přestože by kancléřka na svých rozhodnutích z minulosti nic neměnila, připustila, že občanům Německa své cíle a plány nedostatečně vysvětlovala.

„Člověk si to nepřeje, ale málokdy nám vývoj dal tak za pravdu jako v posledních měsících,“ podotkl také Seehofer, podle něhož už spolková vláda fakticky uprchlickou politiku změnila. Je přesvědčen, že se mění i mediální tón diskuze o migraci.

V projevu, během něhož také zemský premiér představil plány své vlády na příští dva roky, zdůraznil Seehofer úspěchy Bavorska v posledních letech. Země od roku 2012 splatila 4,6 miliardy eur dluhů a bude mít v letech 2017 a 2018 už podvanácté a potřinácté rozpočet, který nebude v deficitu. Bavorský premiér zdůraznil, že nezná žádnou jinou spolkovou nebo evropskou zemi, která by se s tím mohla rovnat.

Čtěte také: Merkelová: Německo nebylo na uprchlíky připravené, ale nelituji

V Mnichově došla trpělivost. Seehofer dal Merkelové ultimátum