Kerry odmítl podíl USA na puči v Turecku
vojenský převrat v Turecku
Americký ministr zahraničí John Kerry řekl v noci na neděli svému tureckému protějšku Mevlütovi Çavusogluovi, že tvrzení naznačující možnou účast Spojených států na nezdařeném puči v Turecku škodí vzájemným vztahům. Informovala o tom agentura Reuters.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil ze zorganizování pátečního pokusu o vojenský převrat v Turecku duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhá léta v USA. Prohlásil, že to byly „zahraniční vnější síly, které chtěly obrátit tento národ proti jeho ozbrojeným složkám“.
Erdogan rovněž Washington vyzval, aby Gülena vydal. „Pokud jsme strategičtí partneři, pak byste měli splnit naši žádost,“ řekl. Duchovní jakýkoli podíl na puči odmítl. Kerry uvedl, že USA zváží možnost vyhoštění Gülena, jestliže Turci předloží důkazy o provinění duchovního.
Turecký ministr práce Süleyman Soylu šel ještě dál než Erdogan a prohlásil, že za převratem stojí Spojené státy.
Kerry zopakoval americkou podporu demokraticky zvolené turecké vládě a vyzval Ankaru k umírněnosti a respektování právního řádu v průběhu vyšetřování převratu. „Spojené státy budou ochotny pomoci tureckým úřadům při tomto vyšetřování, ale narážky či tvrzení, že USA sehrály při neúspěšném pokusu o převrat svou roli, jsou lživé a škodí našim bilaterálním vztahům,“ konstatoval Kerryho mluvčí John Kirby.