Tusk navrhuje dohodu mezi Británií a EU. Cameronovi se zamlouvá
Británie licituje s EU
Návrh dohody, která má nově definovat vztah Velké Británie a Evropské unie, dnes zveřejnil stálý předseda Evropské rady Donald Tusk. Dokument, kterým se ještě tento měsíc bude zabývat summit EU, je podle Tuska dobrým základem ke kompromisu, čekají je ale ještě tvrdá jednání. Britský premiér David Cameron jeho návrh uvítal s tím, že je na něm ještě nutné pracovat.
Podle návrhu by měla Evropská komise navrhnout například změny pravidel ustavujících mechanismus „záchranné brzdy“, tedy možnosti pro členskou zemi reagovat na výjimečné situace spojené s příchodem pracovních sil z jiných států osmadvacítky.
„Být či nebýt spolu, to je otázka, kterou musí zodpovědět nejen Britové v referendu, ale také 27 ostatních členů EU v příštích dvou týdnech,“ upozornil dnes Tusk.
#Brexit: Tusk sends EU leaders proposed #UK deal https://t.co/YeCd5yOVkt pic.twitter.com/NaglMD9dRs
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) 2. Únor 2016
Předseda summitů nyní publikoval dopis, ve kterém shrnuje výsledky několika měsíců jednání. Spolu s ním zveřejnil podrobné návrhy souvisejících dokumentů, které by měly přijmout příslušné evropské instituce, tedy unijní summit a Evropská komise.
„Není dohodnuto nic, dokud není dohodnuto vše,“ zdůraznil v dopise Tusk. Je však prý přesvědčen, že společné zájmy zemí unie jsou silnější než to, co je dělí.
Cameron návrh vítá
Britský premiér David Cameron návrh dohody o reformě vztahů Británie s Evropskou unií přijal kladně, nicméně dodal, že je na tom ještě nutné pracovat.
Draft EU renegotiation document shows real progress in all four areas where UK needs change but there‘s more work to do.
— David Cameron (@David_Cameron) 2. Únor 2016
„Návrh dokumentu EU o nové definici vztahů ukazuje skutečný pokrok ve všech čtyřech oblastech, v nichž Velká Británie potřebuje změny, ale je na tom ještě třeba pracovat,“ napsal Cameron na Twitteru krátce po zveřejnění návrhu.
Britský vládní zdroj blízký jednání s Bruselem podle agentury Reuters řekl, že Londýn je přesvědčen o tom, že může s partnery v Evropské unii dosáhnout přijatelné dohody, aby Brity přesvědčil setrvat v unii na základě dnes zveřejněných nových dohod. „Ještě to není úplně ono, ale jsme si docela jistí, že je to možné,“ uvedl nejmenovaný činitel.
Novou podobu vztahů ostrovního království a EU chce britský premiér David Cameron domluvit před tím, než vyhlásí referendum o setrvání země v unii. To slíbil svým voličům před posledními parlamentními volbami.
Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza považuje mechanismus záchranné brzdy za přijatelné řešení britského požadavku vůči evropské unii na omezení podpory pro imigranty. „Safeguard mechanismus je přijatelné řešení, důležitá nyní bude diskuse o délce omezení pohybu,“ napsal Prouza na Twitteru. Komentář se vztahoval k takzvanému čtvrtému koši britských požadavků. Ten se týká přání Londýna omezit sociální podporu pro pracovníky z jiných států osmadvacítky.
Prouza ocenil, že návrh obsahuje ustanovení, které umožňuje státům mimo eurozónu zasahovat do jejího rozhodování. Tento britský požadavek Česká republika podporovala.