Stát vnutil podnikatelům elektronická tržiště. Teď jejich bezplatný provoz končí

Konec elektronických tržišť

Stát vnutil podnikatelům elektronická tržiště. Teď jejich bezplatný provoz končíAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Ministerstvo pro místní rozvoj od 1. července ukončuje bezplatný provoz elektronických tržišť pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu. Podnikatelé se bojí, že nyní budou muset za získání veřejné zakázky platit. Mluvčí ministerstva Veronika Vároši však podnikatele ujišťuje, že mohou využívat Národní elektronický nástroj, který bude zdarma.

„Ukončení koncesní smlouvy pro zadavatele neznamená nemožnost dalšího využívání daného nástroje. Dojde jen k tomu, že ministerstvo přestane být správcem těchto tržišť a současně přestane hradit provoz těchto elektronických nástrojů,“ uvedla pro Echo24 mluvčí ministerstva Veronika Vároši. Prodloužení koncesní smlouvy ministerstvo podle ní neplánuje.

Podnikatelé si však stěžují, že to bylo ministerstvo, které je nutilo k tomu, aby systémy elektronických tržišť užívali. „Oni po nás chtěli, abychom tržiště používali, ale my budeme nyní platit firmě. Chápu, že provoz portálu něco stojí, ale jako malí podnikatelé jej pro podání nabídek nepotřebujeme, od toho máme poštu, kdy se nabídky dávají doporučeně nebo se platí digitální certifikát a další zpoplatněné nástroje,“ uvedl pro Echo24 Lukáš Lánský, jež pracuje jako projektový a grantový poradce.

V zadávací dokumentaci je podle něj běžně podmínka toho, že nabídka musí být předložena právě prostřednictvím konkrétního elektronického tržiště. „Zadavatele nezajímá, jak dostanou zaplaceno. Jde mi pouze o tom, že my jako uchazeči o malé zakázky, máme zase něco platit, když navíc soutěž vyhrajeme. Proč se s ministerstvem společnost na prodloužení smlouvy nedohodla,“ ptá se Lánský, který jako konkrétní příklad uvádí elektronické tržiště GEMIN od společnosti QCM.

Nikoho jsme nenutili

Ministerstvo se však brání a říká, že podnikatelé nic platit nemusí. Tržiště GEMIN bylo podle Veroniky Vároši jen jednou z možností, jak veřejné zakázky malého rozsahu zadávat a podnikatelé podle ní k užívání tohoto tržiště nuceni nebyli. „K prodloužení koncesní smlouvy nedošlo tedy z toho důvodu, že ministerstvo disponuje Národním elektronickým nástrojem, který poskytuje zadavatelům stejné základní funkce jako elektronická tržiště. V tomto případě nebudou hradit nic, protože nástroj bude k dispozici zdarma,“ uvedla Vároši pro Echo24.

Provoz bezplatného fungování systémů elektronických tržišť pro zadávaní veřejných zakázek malého rozsahu obecně byl zahájen v červenci 2012 a o tom, že bude smlouva pouze na pět let ministerstvo podle Vároši pravidelně informovalo. Bylo tehdy vybráno 5 elektronických nástrojů ve kterých byli vybraní zadavatelé povinni zadávat zakázky.

„Ukončení provozu elektronických tržišť bylo proto schváleno Vládou ČR prostřednictvím usnesením, kterým se schválila i strategie elektronizace veřejných zakázek pro období 2016-2020,“ řekla dále Vároši.

Zadavatelé se tedy od 1. července mohou rozhodnout, zda budou užívat Národní elektronický nástroj nebo i nadále elektronická tržiště, ale již zpoplatněná na základě podmínek společnosti. Jaké podmínky přesně budou, však zatím neví ani samy společnosti. Konkrétně společnost QCM je bude teprve definovat a podle Michala Knotka, jenž má na starosti technické záležitosti společnosti, je bude rozesílat v průběhu května.

„Použití elektronického tržiště bude pro zadavatele zdarma a provoz tržiště bude hrazen vítěznými dodavateli, a to procentním poplatkem z vysoutěžené ceny,“ píše se na stránkách společnosti QCM. Jak vysoký procentní poplatek bude, zatím společnost QCM neví.

Národní elektronický nástroj

V systému bezplatného Národního elektronického systému je podle ministerstva evidováno 400 zadavatelů, kteří jsou napříč veřejnou správou, spadají tam ministerstva, města, obce i sektoroví zadavatelé. Dodavatelů je v systému aktuálně 1 008 a objem zakázek je 19,9 miliard korun. Podnikatelé si však stěžují, že je v provozu se zpožděním a za velmi vysokou cenu.

Čtěte více: Šlechtová čtyři měsíce hledá náměstka. Přitom by bral víc než ona

Šlechtová: Nefunkční novelu stavebního zákona chci stáhnout

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články